Na budově krajského úřadu vlaje symbol utiskovaného národa už od páteční 14. hodiny. Posedmé v řadě. „Snažíme se symbolicky podpořit národy, které bojují proti útlaku a chtějí získat svobodu,“ řekl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Letos pojedenácté vlajku vyvěsí také město Frýdlant. Vlajka na radnici poprvé zavlála v roce 2009. „Od té doby ji vyvěšujeme 10. března, tedy v den výročí povstání Tibeťanů v roce 1959 proti okupaci, pravidelně,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Vzhledem k tomu, že 10. březen letos připadá na neděli, vyvěsili vlajku z balkónu radnice už v pátek.

PODPORA OD VŠECH OKRESNÍCH MĚST

Podporu Tibetu vyjádřila i všechna okresní města. V České Lípě budou vlajku vyvěšovat znovu po čtyřech letech. Zapojení města do celosvětové akce odsouhlasili českolipští radní na svém posledním zasedání. V Jablonci nad Nisou ji v neděli po roční pauze v sedm hodin ráno vyvěsí nové vedení radnice. Letos, při kulatém 60. výročí povstání, se úplně poprvé připojily v rámci Libereckého kraje obce Proseč pod Ještědem a Sloup v Čechách.

Ani horským městům tato událost není lhostejná. Loni se vlajka prvně objevila na Obecním úřadě v Kořenově a také na Majáku J. Cimrmana v Příchovicích. „Jsem moc rád, že hlasování na obci už prošlo a Kořenov se může připojit k více než sedmi stovkám měst a obcí, které cítí solidaritu s Tibeťany,“ řekl Vlastimil Plecháč, zastupitel a zároveň spolumajitel Muzea a majáku J. Cimrmana. Ten bude vlajka pro Tibet zdobit letos i v příštích letech.

Na sousední rozhledně Štěpánka ji kastelán soukromě vyvěšuje už asi 10 let. „Bohužel, je tolik bezpráví a utlačovaných etnik a národů, že bych mohl každý den vyvěsit jinou vlajku,“ poznamenal Jan Staněk. K akci Vlajka pro Tibet se letos připojilo 105 škol v rámci republiky. V kraji to jsou například Základní škola v Hrádku nad Nisou a v Turnově, Gymnázium a Obchodní akademie v Tanvaldu nebo Obchodní akademie a Jazyková škola v Liberci.

Krvavou událost si každoročně připomínají i v zahraničí, například v Německu, Francii, Belgii, Itálii a v dalších zemích. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu. Kampaň má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Ti svou vlajku v domovině používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.