V pátek už po kandidátech a jejich kampani nebylo v ulicích ani vidu ani slechu. Komunální volby v Liberci, stejně jako v dalších 58 obcích okresu, začaly včera ve 14 hodin. O post primátora se v Liberci uchází devět kandidátů a tři kandidátky. Obhajuje i současný primátor Tibor Batthyány. Ten se do primátorské kanceláře v roce 2014 dostal z pozice široké veřejnosti neznámého člověka, který byl vynesen z velké části popularitou hnutí ANO, za které tehdy kandidoval. Primátor Batthyány si připisuje jedno zásadní plus – ve své funkci vydržel celé čtyři roky. Přežít celé funkční období se naposledy povedlo Jiřímu Kittnerovi v první dekádě století.

Že by ale bylo jeho funkční období poklidné, to nelze říci. Poslední dva roky vládla největšímu městu kraje nefunkční koalice hnutí ANO a Změny, které se zejména v opozičních kruzích přezdívalo „koalice hypoték“. Prvopočátek rozpadu partnerství přitom hledá každá ze stran jinde. Hnutí Změna, které v roce 2014 volby podruhé za sebou vyhrálo, připustilo primátorskou funkci právě druhému Batthyánymu. Podle lídra Změny Jana Korytáře šlo o chybu, jít se Změnou do koalice zpětně označuje jako chybu i Batthyány.

Klíčovým okamžikem bylo odvolání náměstkyně Karolíny Hrbkové, které v prosinci 2016 navrhl Batthyány v rozporu s koaliční smlouvou. I když o tři měsíce později Hrbkovou znovu „přijal“, důvěra mezi partnery zůstala nabourána, pražské vedení hnutí ANO zrušilo celou libereckou buňku a krátce nato Změna vypověděla koaliční smlouvu. Primátora Batthyányho označovala za člověka, který nemá na svém místě co dělat, Batthyány naopak neopomněl připomínat, že šlo již o třetí rozpadlou koalici, v níž figurovala Změna.

I přes konec koaliční smlouvy zůstali všichni radní ve své funkci. Velkou roli v tom sehráli i Starostové, největší opoziční síla, bez níž je přeskupení sil na radnici takřka nemožné. Starostové se rozhodli do sporu nijak nezasahovat, a tak radní i přes vzájemné urážky, konflikty či trestní oznámení, přečkali společně celé volební období.

Volby by měly již dnes zodpovědět zásadní otázky. Vyhraje volby potřetí Změna, nebo nezvládla naplnit očekávání svých voličů? Uspěje Tibor Batthyány, který kandiduje za hnutí PRO? A co „nové“ hnutí ANO? Vyjde mu sázka na obrodu tváří? Zatím je jisté jedno: po některých stranách zůstanou v Liberci jen ušlapané letáky na chodníku a splasklé balonky. Co zbude po těch úspěšných, se ukáže až za čtyři roky.