Oslava narozenin kontroverzního podnikatele Petra Bendy v teplickém hotelu Prince de Ligne má další oběť. Po Milanu Hniličkovi, který rezignoval na post poslance, musí kvůli účasti na nelegální party složit funkci také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. V úterý 26. ledna ho odvolal policejní prezident. Své místo opustí k 1. únoru.

Jde o další reakci na mejdan, který se odehrával o sobotní noci v teplickém luxusním hotelu patřícím právě Bendovi. Kromě Hniličky a Husáka se na něm objevili například bývalý premiér Jiří Paroubek, ex-poslanec Jiří Šlégr. a desítky dalších osob. Hromadné akce jsou přitom v 5. stupni protiepidemického systému zakázány. Policejní prezident Jan Švejdar si proto Husáka v úterý pozval „na kobereček“.

Dříve sportovci, nyní politici. Jakub Janda (vlevo) a Milan Hnilička.
Hnilička rozdělil český sport. Tvrdí, že má podporu hnutí. Naši ne, říká Janda

„Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl,“ uvedl Švejdar na twitteru. 

Policejní prezident nechal také celou záležitost prošetřit odborem vnitřní kontroly. „S policejním prezidentem jsem se shodli na tom, že do doby ukončení kázeňského řízení budu zařazen na pozici bez příplatku za vedení. Tyto kroky jsem zvolil především proto, aby nebyla poškozena dobrá pověst policejního sboru a naše dlouhodobá a úspěšná práce v našem kraji. Věřím, že celá personální situace bude vyřešena co nejdříve,“ sdělil Husák ke svému odvolání.

Okolnosti sobotní noci komentovat nechtěl, už dříve se ale vyjádřil pro PressPort Magazín. Do Teplic prý jel primárně na setkání s Milanem Hniličkou a Jiřím Šlégrem. „Naším společným a dlouhodobým tématem je činnost sportovní unie, za kterou jsem oprávněn jednat. Využil jsem situace a příležitosti a dohodl se, že bude časový prostor pro uvedená témata právě za účasti obou pánů. S oběma jsem letos na téma sportovní unie už jednal. S časem i místem schůzky jsem souhlasil, domluva byla po 19.00 hodině v Teplicích v hotelu Prince de Ligne,“ objasnil důvody schůzky Husák.

„Když jsem na místo dorazil, s oběma pány jsem se sešel a nějakou dobu jednal. Po schůzce jsem měl v plánu pokračovat v cestě do Liberce. To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval,“ doplnil Husák.

Milan Hnilička.
Hnilička zase rozkmotřil fotbal. Slavia se Spartou jdou proti asociaci

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta se o účasti krajského policejního ředitele na narozeninové oslavě v Teplicích dozvěděl z médií. „V době, kdy každý den zdůrazňujeme nutnost dodržování protiepidemických opatření, vyzýváme k tomu veřejnost a žádáme občany, aby omezovali svoje aktivity, je každé podobné selhání, navíc za účasti veřejně činných osob, nevhodné a nepřijatelné,“ zdůraznil Půta. Podle něj má účast negativní dopad podobně jako přednostní očkování VIP v některých nemocnicích.

Vladislava Husáka zná dlouho a pokládá ho za policejního ředitele s mimořádnými zkušenostmi a organizačními schopnostmi. „O to víc mě jeho chyba mrzí a očekávám jeho veřejnou omluvu za toto selhání. Nehodlám se ale připojovat k mediálně vděčným výzvám k odstoupení. Důsledky ze svého pochybení může vyvodit pouze pan ředitel nebo policejní prezident jako jeho nadřízený v kázeňském řízení,“ řekl Půta Deníku ještě před Husákovým odvoláním.

Dřívější kontroverze 

Osobu Husáka provázela kontroverze i v minulosti. V letech 2005 až 2007 působil jako policejní prezident. Na tuto funkci rezignoval souvislosti s vyšetřováním jeho role v korupční aféry okolo rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu. Podle Inspekce ministra vnitra ale žádný trestný čin nespáchal. 

Vladislav Husák  - Ředitel policie Libereckého kraje.
Nedovolená party v Teplicích: V hotelu byl i policejní ředitel Husák

Posléze byl u cizinecké policie a od března 2011 působil rok jako náměstek policejního prezidenta. Jeho odchod z této pozice opět provázel mediální humbuk, když se objevila zpráva, že se v Obecním domě setkal s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Tvrdil, že šel kolem a jen se zastavil pozdravit své známé.