Po mnoha letech bude opět na hlavním libereckém náměstí stát kašna a z ní tryskat voda. Ta poslední, která tu kdy byla, pocházela od sochaře Franze Metznera a byla pro svou typickou germánskou povahu zničena těsně po osvobození v létě roku 1945.

Před radnici se nyní vrací replika starší, empírové Neptunovy kašny z roku 1823. Zdobila náměstí až do roku 1925, pak byla přemístěna na Nerudovo náměstí. První napuštění Neptunovy kašny doprovodí v sobotu 31. července kulturní program, v němž nebude chybět ani třeba dětská diskotéka, koncert několika kapel a samozřejmě i slavnostní nasvícení. Zábavné odpoledne pro děti začne v 17.00 hodin.
V 19.00 hodin dorazí na náměstí bájný vládce moří a oceánů Neptun osobně, aby do kašny vdechl život. Z kašny tak poprvé vytrysknou pramínky vody.

„Je to návrat jednoho ze symbolů Liberce. A celá oslava je připravována pro obyvatele našeho města. Je tedy správné, aby v programu vystoupily liberecké kapely. Je to trochu o tom libereckém patriotismu, na který jsem například já sám velmi hrdý,“ uvedl k programu primátor Jiří Kittner, který celý návrat kašny osobně zaštítil.

Radnice se ukáže v novém světle

Program, nazvaný Návrat Neptuna, ale nabídne návštěvníkům ještě jedno překvapení. Poprvé se večer představí liberecká radnice v novém nasvícení.„Sám jsem zvědavý, jak bude nasvícení radnice vypadat, jsem si ale jistý, že si jej tato jedinečná budova zaslouží. A tak bych rád pozval všechny na náměstí. Bude to pěkný a příjemný letní podvečer,“ podotkl primátor.

Historická kašna se sochou Neptuna na Nerudově náměstí léty tak chátrala, až se dostala do téměř beznadějného havarijního stavu. Proto byla v roce 2007 zařazena památkáři na seznam Nejohroženějších nemovitých památek. Originál kašny nechala liberecká radnice opravit. Její záchrana stála 2,5 milionu korun. O náklady na opravu se rovným dílem rozdělily liberecký magistrát a ministerstvo kultury.

Dílo se skládá ze dvou základních částí, osmiboké pískovcové vany a sochy Neptuna. Před radnicí ale bude stát kopie Neptuna. Zrekonstruovaný originál sochy je uložen v Severočeském muzeu.

„Liberec bude mít unikát. Podle použité technologie špičkového restaurátora Jiřího Nováka bude i v mrazech v zimě z kašny prýštit voda. Je ale otázka, co to s kašnou udělá,“ podotkl už před časem Jiří Křížek z Národního památkového ústavu v Liberci.

Cesta ke kašně byla hodně trnitá

Jak prozradil primátor Jiří Kittner, nápad vrátit kašnu na náměstí se zrodil už zhruba před devíti lety. „O návrat kašny se snažím už asi devět let, tak je ta myšlenka stará. Z mnoha důvodů se to ale stále nedařilo. Jak už to bývá, dobré věci není snadné uskutečnit. Je třeba prokousat se velkým množstvím menších či větších překážek. To se konečně podařilo, a když dnes po náměstí jdu a vidím znovu se rodícího Neptuna, přiznám se, že mám radost. Desítky a stovky hodin práce a úsilí se teď vracejí. Návrat kašny připravovalo hodně lidí a jim všem bych rád poděkoval,“ doplnil.

Celé náměstí Dr. Edvarda Beneše je nepřetržitě sledováno kamerami městské policie. Ty by měly odrazovat případné vandaly. „Přál bych si, aby Neptun na náměstí vydržel ještě déle než poprvé, ideálně napořád a aby na něj byli dnešní a budoucí obyvatelé stejně hrdí jako naši předci. Když se v roce 1925 kašna z náměstí odstraňovala, byly proti tomu velké protesty. Lidé se jí nechtěli vzdát. Kašna už sice nebude sloužit svému původnímu účelu – lidé do ní nebudou chodit pro vodu, ale radost z ní jistě budou mít i přesto,“ dodal Jiří Kittner.