„Krajští hasiči vyjeli k jedenatřiceti případům, kdy byli požádáni o technickou pomoc při odstraňování desítek polámaných stromů, větví, přetrhaného telefonního vedení a vedení elektrické energie vlivem silného nárazového větru,“ informovala mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková.

Počasí v Libereckém kraji se výrazně zhoršilo po pondělní jedenadvacáté hodině, což pocítili také profesionálové. Například v Semilech vyjeli během patnácti hodin ke čtrnácti událostem.

„Nejvíce postiženo bylo okolí města Rokytnice nad Jizerou, kde hasiči zasahovali sedmkrát,“ popsala nejpostiženější oblast Iva Michalíčková.

Dvakrát profesionálové zasahovali ve Vysokém nad Jizerou, kde v jednom případě padlé stromy na komunikaci uvěznily posádku osobního automobilu. Další popadané stromy odstraňovali hasiči ze silnic v Pasekách nad Jizerou, Bradlecké Lhotě, v Jesenném a v Harrachově.

Hasičům nepřidělávaly práci jen polámané a popadané stromy, ale také bláto a kamení. V úterý dopoledne ho odstraňovali drážní hasiči z Liberce z železniční tratě v Turnově.

Na Českodubsku hasiči zasahovali u čtyř událostí. Jejich další výjezdy směřovaly do Mníšku u Liberce, Janovic v Podještědí a do části Větrov města Frýdlant. V Radimovicích u Sychrova zasáhla padající vzrostlá lípa projíždějící osobní automobil značky Škoda Octavia.

Nárazový vítr zkompikoval také vlakovou dopravu. U vlakového nádraží v Novém Boru ve směru na Svor najel osobní vlak s cestujícími do padlého kmenu stromu v kolejišti. „Kmen stromu, který zůstal zaklíněný pod částí vlakové soupravy, hasiči rozřezali a odstranili,“ doplnila mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková.

Nejen hasiči, ale také energetici Skupiny ČEZ měli plné ruce práce. V celých Severních čechách zasahovali v pondělí a úterý poruchové čety u šesti desítek případů poruch na vedení nízkého i vysokého napětí.

„Jednalo se o šest poruch na vysokém napětí a čtyřiapadesát na nízkém, “ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro Severní čechy Soňa Hendrychová s tím, že poruchové čety byly hned na místě a poruchy na vedení se snažily co nejdřív odstranit.

V Libereckém kraji zaznamenali energetici devětadvacet poruch a některé z nich trvaly až do úterního odpoledne.

„Poruchy přetrvávaly v oblastech Českého Dubu, Zlaté Olešnice a Desné, ale během úterního odpoledne měly být odstraněny,“ dodala mluvčí Skupiny ČEZ pro Severní čechy.