Víc toho za pár hodin, které pod Ještědem strávil, nestihl. Spěchal znovu na vlak, aby byl druhý den odpočatý ve škole. „Tatínek je strojvedoucí, proto jezdíme vlakem. Autobusem z Prahy bychom byli v Liberci asi rychleji, jenže my máme vlaky rádi,” svěřil se hoch.

Štefan Bagota je jedním ze tří výherců soutěže Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou o design nové tramvaje. Dohromady své návrhy poslalo 34 lidí, nejen dětí, ale i studentů a dospělých.Vítězné návrhy se zřejmě v budoucnu promění ve skutečnost. Motivy použije podle dopravního ředitele Luboše Wejnara podnik pro výzdobu nové tramvaje.

„O soutěži jsem se dozvěděl v časopise Československý dopravák. Zajímá mne doprava, po maturitě chci studovat vysokou dopravní v Žilině,” prozradil o sobě Štefan Bagota. „Návrh jsem vymýšlel asi dvě hodiny a pro svou tramvaj jsem schválně zvolil barvy dopravního podniku,” dodal.

Do Liberce přijel včera poprvé. Jak prozradil, o městě dopředu téměř nic nevěděl, jen to, že mezi Libercem a Jabloncem jezdí meziměstská tramvaj.

„Vůbec jsem nepočítal s tím, že bych mohl v soutěži získat hlavní cenu. Říkal jsem si, že když se umístím na třetím místě, bude to úspěch,” podotkl chlapec, který je ve třídě na osmiletém gymnáziu v Bratislavě se svými zájmy tak trochu exotem. Většinu spolužáků zajímá sport, tramvaje jim nic neříkají. Ze Štefana si občas kvůli tramvajím dělají legraci.

„V létě se do Liberce vrátíme, abychom tady utratili naši výhru. Už se těšíme,” řekl Štefan Bagota starší. Cena za vítězný návrh totiž představuje 10 tisíc korun.

Už v minulosti dopravní podnik vtělil návrhy cestujících do vzhledu svého vozu. Jak doplnila mluvčí Martina Poršová, před lety jeden z autobusů vymalovaly děti z mateřské školky. Měl úspěch.