Jak manželé sami přiznali, na začátku je ani nenapadlo, že budou podnikat v tomto odvětví. Primárně si vytvořili vestavbu pro své potřeby, ale během svých cest potkávali podobně smýšlející lidi, které kempingová vestavba nadchla. Jedním z impulsů, proč se rozhodli chopit příležitost za pačesy a vydat se do neprobádaných vod, byla nenaplněnost v tehdejší pracích a touha vyzkoušet něco nového.

Znovu bychom budování takové firmy nešli

„Byli jsme tehdy hodně naivní, mysleli jsme si, že to půjde velmi jednoduše. Ale opak byl pravdou. Museli jsme se toho hodně naučit, ale od prvního prototypu, který měl spoustu chyb, se nám podařilo ujít značný kus cesty,“ zavzpomínal na začátky Marek Vysušil. „Kdybychom zpětně věděli, jak to bude náročné, asi bychom do toho znovu nešli. Samotné nás překvapilo, jak velká dřina stojí za výrobou fyzického produktu a jeho následným udáním,“ doplnila jeho manželka s tím, že název značky odkazuje na jejich příjemní, pouze prohodili jedno písmenko, a také na přezdívku, kterou oslovovala manžela.

Hádě střevní vyfocené v laboratorních podmínkách.
Nepřítel dovezený z dovolené: Hádě střevní se umí do těla člověka provrtat kůží

Toužili vytvořit unikátní spojení soukromí s možností objevování a něčeho jednoduchého, co přinese klid během náročného objevování na cestách. Během svatební cesty po Norsku ověřili funkčnost vestavby a odladili chyby. Vzniklo tak know-how značky, které je funkční jako celek a nezabývá se jednotlivými detaily, které by zákazníkovi jen definovaly, kde, co a jak má mít uskladněno. A to značku Visu zásadně odlišuje od konkurence. „K řešení jsme přistupovali stejně, jako když se člověk nastěhuje do nového bytu. Tam také potřebuje vyřešit to, kam si může sednout, lehnout, kde uvařit , ale hlavně kam si dát věci,“ přiblížila jejich přístup Vysušilová.

Od začátku věděli, že chtějí značku Visu profilovat regionálně. Spolupracují s lokálními dodavateli a řemeslníky v okruhu do třiceti kilometrů od města pod Ještědem. To má souvislost i se snahou o minimalizaci ekologické stopy. Kempingová vestavba tak téměř celá vzniká v podhůří Jizerských hor.

Kontolují kvalitu každé části vestavby

Každou vestavbu tvoří několik materiálů, ať už se jedná o laminovanou březovou překližku či lakovanou ocel. Matrace jsou částečně z recyklované pěny a povlaky mají vysokou odolnost proti oděru. Ještě udržitelnější variantu představuje vestavba z březové překližky bez laminace, matrace z recyklované pěny a stoprocentně lněné povlaky na matrace. „Díky tomuto přístupu jsme schopni kontrolovat kvalitu veškerých částí. Pokud se nám nějaká nezdá, odvezeme ji dodavateli zpět. Udržet vysokou kvalitu je pro nás důležité,“ zdůraznil Vysušil.

Z hlediska odbytu tvoří přibližně 30 % čeští zákazníci, zbytek je zahraniční, hlavně z Evropy. Vestavby Visu se dostaly například i do Japonska nebo na Island, kde si ji ozkoušel světoznámý fotograf Chris Burkard. Za rok vyrobí průměrně 260 kempingových vestaveb. Kromě nich nabízí i doplňkové příslušenství v podobě plecháčků, polštářů, dek či oblečení. „Naším zákazníkem nejsou mladí dobrodruzi bez závazků, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale spíše lidé ve středním věku. Jsou to lidé, kteří mají odrostlé děti, mají peníze a svůj čas si chtějí plnohodnotně užívat,“ sdělil Vysušil s tím, že v posledním roce se klientela ještě trochu pozměnila. „Přišli movitější zákazníci, kteří se chtějí hýčkat,“ doplnil.

Stav liberecké přehrady k 6. březnu 2024.
Brex je v insolvenci, stavba liberecké přehrady se ale potýká s jinými problémy

Do budoucna mají řadu plánů. Tím nejaktuálnějším je kompletně předělaný Transporter Visu Camper: one obsahující už jednotlivé moduly. Vznikla podznačka Visu LAB, v jejímž rámci vymýšlejí design nových menších produktů, jako je kempingová kuchyňka nebo sluneční stříška a další vychytávky. Zároveň je čeká stěhování do větších prostor v Chrastavě. „Je úžasné, když za námi přijde zákazník a řekne, že jsme mu změnili život. V ten okamžik si uvědomíme, že ta změna za to stála, a že vyrábíme skvělou věc. Jen si to musíme v tom denním koloběhu připomínat,“ uzavřeli liberečtí manželé.