Najít dveře, schody, přechod, lavičku, převést bezpečně přes silnici, vyhnout se překážkám, podat spadlé klíče nebo peněženku – to vše a ještě mnohem víc musí umět správně vycvičený vodicí pes. Kromě toho je i nenahraditelným parťákem pro nevidomé a členem rodiny. Psi, kteří se spolu se svými pány zúčastnili letošního závodu ve Varnsdorfu, pořádaného spolkem Život jde dál, to vše zvládli na jedničku. Vítězství nakonec putovalo do České Lípy.

Vůbec poprvé zařadili organizátoři do soutěže trasu s překážkami vytvořenými z lákavých psích pamlsků. Na cestu pohodili kousky pečiva, granule a další dobroty. „Psi si nesměli k ničemu na cestě ani přičichnout, natož aby něco zhltli. Museli se soustředit jenom na to, aby bezpečně vedli svého pána. Slintali, ale každou dobrotu vzorně obešli,“ prozradil za organizátory Roman Vaněk, nevidomý muž, který se po ztrátě zraku dokázal vrátit do života a rozhodl se pomáhat lidem s podobným osudem.

Právě proto založil spolek Život jde dál. Kromě závodů pořádá besedy, společenské a kulturní aktivity. „Rádi bychom někdy v budoucnu jeden ročník závodů uspořádali také v Libereckém kraji. To bychom museli ale získat pro organizaci další nadšence,“ řekl Vaněk.

Každoroční klání vodicích psů připravuje tříčlenný tým. Bez sponzorů a dalších pomocníků se neobjedou. Podporu letos pořadatelé získali od Libereckého kraje. „Závody považuji za přínosné i pro zdravé diváky. Ti se na nich mohou vcítit do zrakově postižených a pochopit problémy, s nimiž se handicapovaní musejí každý den potýkat. Proto jsme závody podpořili,“ poznamenal náměstek libereckého hejtmana Pavel Svoboda.

Soutěžili v poslušnosti i převádení přes silnici

Psi soutěžili například v poslušnosti. Předvedli, jak si umějí na povel sednout, lehnout a přinést nějaký předmět. Těžkou disciplínou bylo takzvané odložení, kdy majitel poručí zvířeti, aby zůstalo na místě, a sám se vzdálí. Pro psa, který je vychován k tomu, aby z pána nespustil oči, to bylo obzvláště obtížné. Pejsci také předváděli, jak umějí bezpečně vést svého nevidomého majitele po chodníku, po přechodu pro chodce, jak mu pomáhají vyhnout se na cestě překážkám a úspěšně zvládnout schody nebo otevřít dveře.

Závody absolvovalo 14 čtyřnohých pomocníků, kteří i se svými pány přijeli z celé republiky, například z Holic, Dobrušky, Liberce, Prahy, Jeřmanic nebo České Lípy. První cenu si odnesla fenka Kaya se svou paničkou, Zuzanou Duchoňovou z České Lípy. „Disciplíny zvládli všichni soutěžící na jedničku. O vítězích nakonec rozhodl čas,“ dodal Roman Vaněk.