„Liberecká Plaza je moderním nákupním centrem, které občanům Liberce nabídne kromě nakupování také zábavu ve Fantasy Parku a 490 parkovacích míst ve čtyřech podzemních podlažích,“ informovala o novém nákupním centru Michaela Dvořáková ze společnosti Best Communications, která zastupuje izraelskou firmu Plaza Centers.

Zdaleka však není jisté, zda se moderní nákupní centrum ve stotisícovém městě dokáže uživit. Městem totiž zaznívají hlasy, že ve srovnání s umístěním obchodního centra Fórum, které vyrostlo v dolním centru hned vedle terminálu městské hromadné dopravy, je lokalita Plazy značně nevýhodná. „Dolní centrum je dopravním uzlem, kterým proudí strašně moc lidí. Nám se zdálo výhodnější, proto jsme dali přednost Fóru. Umístění nahoře u radnice podle všech průzkumů tak výhodné není,“ svěřil se Deníku zástupce jednoho z obchodníků, který si nepřál zveřejňovat své jméno ani název firmy.

Podle Michaely Dvořákové se však Plaza nachází v jedinečné lokalitě v historickém centru města. „Návštěvníci centra budou mít přímý přístup na pěší zónu a náměstí Edvarda Beneše. Stavební práce vedly k prodloužení přilehlé pěší zóny až k nároží centra, čímž vzniklo ideální místo pro odpočinek a relaxaci,“ uvedla Dvořáková.

Plaza měla původně přijmout první návštěvníky již na podzim, nakonec však musela datum otevření odsunout. Podle vedení společnosti se vyskytly problémy s dodávkou vybavení a materiálů pro interiéry. Už tehdy však začala média spekulovat o tom, že Plaza má velké problémy s nedostatkem nájemců. Objevuje se také názor, že většina lukrativních obchodníků již dala přednost dříve otevřenému Fóru a také zrekonstruované Nise, která začala fungovat již na podzim i s prvním multikinem v kraji, a rychle si získala zákazníky.

Deník včera celý den usiloval o vyjádření vedení společnosti Plaza Centers, které by vše uvedlo na pravou míru, bohužel však neúspěšně. Jak celá situace vypadá si však budou moci obyvatelé Liberce ověřit v příštích dnech a týdnech.

Konkurenční boj libereckých obchodních center mohl být ještě tvrdší, ale německá developerská společnost ECE Projektmanagement nakonec po velkých zdrženích a problémech s územním rozhodnutím ukončila projekt obchodního centra Galerie Liberec. To mělo stát na Perštýně, tedy několik stovek metrů od obchodního centra Fórum.

V obchodním centru Liberec Plaza, jež v Liberci postavila společnost Plaza Centers, která je součástí velké skupiny Europe Israel Group, návštěvníci kromě obchodů a zábavy naleznou také pět luxusních bytů a kancelářské prostory.