VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Týraným dětem ubude díky pokojíčku stres

Liberec - Výslech v Liberci zpříjemní pokojíček, ve kterém se mohou oběti uvolnit a mluvit o nepříjemných věcech

10.10.2008 4
SDÍLEJ:

HADROVÁ RODINKA. Panenky, které pomáhají dětem vyjádřit, co se jim stalo, se libereckým kriminalistům rozrostly o čytři další. Foto: Deník/Jan Král

Vyšetřovací místností zařízenou speciálně pro dětské oběti násilných trestných činů a pro týrané ženy se mohou pochlubit liberečtí kriminalisté. Zvláštní výslechová místnost je teprve druhou v severních Čechách, první byla zřízena v Mostě.

Pokojíček zalitý uklidňující zelenou barvou a plný autíček, kostek a panenek přitom vůbec nepůsobí jako místnost, kde mají ti nejbezbrannější z nás vykládat cizím lidem zřejmě nejhrůznější zážitky ze svého života. Vypadá jako malá herna, kde si s dětmi jen popovídá jedna teta nebo jeden strýc.

Dětem pomohou i hadrové panenky

„Díky prostředí a hadrovým panenkám, na kterých nám děti mohou ukázat, co se jim stalo, se samy rozpovídají, aniž bychom jim museli násilně klást otázky,“ vysvětlila Jiřina Věchtová, vyšetřovatelka z liberecké kriminálky.

Navíc podle dalších informací se i rodinka hadrových panáčků rozrostla. „Ke známé dvojici Páji a Jáji nám přibyly další čtyři panenky, díky kterým můžeme poskládat celou rodinu,“ dodal k panenkám, které na sobě mají pro případy vyšetřování mravních deliktů i vkusně vyznačené genitálie, Jan Machálek, rovněž vyšetřovatel liberecké kriminálky.

Jak připomněl, pachatelem například pohlavního zneužívání nebo fyzického týrání může být kdokoliv, ať již vlastní nebo nevlastní otec, dědeček, strýc, bratr nebo i matka, teta, sestra.

„Nespornou výhodou nové vyšetřovací místnosti je i fakt, že ačkoliv je s obětí v místnosti pouze vyšetřovatel, výslech slyší a vidí i další zúčastnění,“ připomněl Stanislav Briestenský, šéf libereckých kriminalistů. Celá místnost je totiž pod dohledem kamerového systému, který však klidné prostředí pokojíčku nenarušuje. Jednotlivé kamery, které zabírají kompletně celou místnost, jsou totiž ukryté za květinami a mikrofon za radiátory

„Celý výslech s obětí se díky systému nahrává a odpadají tak opakované výslechy, ke kterým v minulosti docházelo a které oběti zbytečně traumatizovaly,“ vysvětlil jeden z hlavních cílů budování místností Briestenský.

Ve vedlejší místnosti, kde je umístěný zbytek nahrávacího zařízení, včetně obrazovky, mohou další zúčastnění výslech sledovat. Ať už jde o státního zástupce, obhájce nebo i další vyšetřovatele. Prostřednictvím počítačů umístěných v obou místnostech pak může kdokoliv z nich požádat vyšetřovatele, který oběť vyslýchá, o položení dalších otázek, aniž by oběť vystavili stresu z komunikace s někým dalším.

Navíc pořízené videozáznamy mohou dále sloužit pro potřeby soudních znalců, kteří hodnotí pravdivost projevu vyslýchaných, nebo i soudců. Obětem by tak odpadl další výslech před soudním senátem.

„Pokud se například jedná o děti do patnácti let, pak mi zákon ukládá povinnost volat je k výslechu před soud pouze ve zcela výjimečných případech. Pokud by byl celý výslech nahrán, určitě bych využila možnosti děti znovu nestresovat nepříjemným výslechem,“ vyjádřila se souhlasně liberecká krajská soudkyně Olga Fričová.

I dětský psycholog Vladimír Píša zřizování obdobných místností vnímá pozitivně. „Určitě je to přínosem pro dětskou psychiku. Rozhodně je to posun oproti dosavadnímu stavu a vidím to jako jednu z dobrých věcí, se kterou ministerstvo vnitra přišlo,“ uvedl Vladimír Píša.

Právě ministerstvo vnitra se totiž rozhodlo dotovat třináct takových vyšetřovacích místností v celé republice. Vybudování jedné místnosti přitom vyjde přibližně na čtvrt milionu korun. Na liberecké se finančně podílelo i město Liberec.

Autor: Pavlína Stránská

10.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů SOUSTRUŽNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání: vyučení v oboru, Požadovaná praxe: 2 - 5 let v oboru, Další požadavky:, orientace ve výkresové dokumentaci, orientace v technologických postupech obrábění , řidičský průkaz sk. B výhodou, Zaslat životopis e-mailem. V případě zařazení do užšího výběrového řízení budete kontaktování do 3 týdnů od zaslání životopisu. Pracoviště: Sklopan liberec a.s., Zahradní, č.p. 445, 460 01 Liberec 1. Informace: Jaroslava Havlíková, +420 482 429 424,482 429 411.

Management - Management Vedoucí 32 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti správy podniku, administrativních a podpůrných činností jinde neuvedení ŘÍDÍCÍ PRACOVNÍK útvaru údržby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedoucí technik teamu údržbářů energetiky v Automotive , Společnost Europe Automotive Holding a.s. hledá do svého teamu posilu, v rámci externí údržby strojní energetiky a parního hospodářství., Jedná se o pracoviště na špičkové úrovni, které je vybaveno automatickým monitorovacím systémem provozu zařízení , Požadujeme:, - Mechatronik, maturita výhodou , - Mechanik strojní specialista, znalost obsluhy řídících systémů strojů a zařízení, - Samostatnost, flexibilita, schopnost rychlého rozhodování, analýza problémů, - Kreativitu, schopnost se podílet na modernizaci provozu a rozvoji, - Znalost SAP, práce s PC, - Praxe na stejné nebo podobné pozici minimálně 5let, - Zkušenosti s vedením teamu výhodou, Nabízíme:, - 5 týdnů dovolené, - Telefon a PC, - Pružná pracovní doba, - Pravidelná valorizace platu , - Příspěvek na stravu , - Roční odměna při splnění hospodářských výsledků, - 13. a 14. plat , - Odborná školení a kurzy pro zvýšení kvalifikace a odbornosti, - Parkování v areálu , - Možnost dalšího karierního růstu. Pracoviště: Europe automotive holding a.s.-003, Šrámkova, č.p. 143, 460 10 Liberec 10. Informace: Josef Bureš, +420 722 928 118.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 22 160 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ ZAMĚSTNANEC/KYNĚ odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PLATOVÉ ZAŘAZENÍ - 12. PLATOVÁ TŘÍDA, MÍSTO VÝKONU PRÁCE - LIBEREC, PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU NEURČITOU , TERMÍN PRO PODÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK - do 6. června 2018, Podrobné podmínky výběrového řízení, výčet dokladů, které je zájemce povinen doložit, a náležitosti písemné přihlášky jsou uveřejněny na Úřední desce Krajského úřadu Libereckého kraje a na internetových stránkách Libereckého kraje www.kraj-lbc.cz v rubrice "Úřední deska" nebo "Volná místa"., Bližší informace lze poskytnout na telefonu 485 226 376 nebo e-mail: irena.docekalova@kraj-lbc.cz. Pracoviště: Liberecký kraj-002 krajský úřad libereckého kraje, U Jezu, č.p. 642, 460 01 Liberec 1. Informace: Irena Dočekalová, +420 485 226 376.

Služby - Služby Ostatní služby 26 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) ZABEZPEČENÍ KVALITY DODAVATELŮ - SQA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - objednávání, vyžadování a schvalování vzorkování nových nebo stávajících sériových nakupovaných dílů pro vybrané nové projekty podle aktuálních požadavků zákazníků, - spolupráce na dodavatelských auditech a technických revizích u dodavatelů, - spolupráce na hodnocení výsledků dodavatelů a komunikace s dodavateli o těchto výsledcích, - spolupráce na zakládání složek dílu pro nové komponenty, - aktualizace složek dílu na základě modifikací a udržování aktuálního prvního vzorku, - ve spolupráci se vstupní kontrolou aktualizování statutu kontroly v SAP, - spolupráce na kontrolování platnosti všech otevřených odchylek, - podílí se na zajišťování dosažení cílů kvality pro dodavatele, Požadavky:, - zkušenost s procesy zajištění kvality v automobilovém průmyslu, - SŠ s maturitou, - angličtina nebo němčina na pokročilé úrovni, - znalost kvalitativních nástrojů a standardů v automobilovém průmyslu , - dobrá znalost MS Office, - technické myšlení, Nabízíme:, - práce na HPP pro významného dodavatele v Automotive, - místo pracoviště: Hrádek nad Nisou, - nástupní plat odpovídající dané pracovní pozici, - 5 týdnů dovolené, - 13. plat, - jazykové a odborné kurzy, - příspěvky na stravu, - pružná pracovní doba, V případě Vašeho zájmu o pozici prosím pošlete svůj životopis na adresu: Klara.hlavackova@tristone.com. Pracoviště: Tristone flowtech czech republic s.r.o., Oldřichovská, č.p. 698, 463 34 Hrádek nad Nisou. Informace: Klára Hlaváčková, +420 485 251 829.


V seriálu Jak jsme žili v Československu tentokrát připomene činnost libereckých vodních skautů i jejich památnou expedici do dunajské delty.

Jak jsme žili v Československu: Vodní skauti Liberec

Zeleň v obcích. Ilustrační foto.
28

Liberecko se zelená. Na nedostatek zeleně si lidé v kraji nemohou stěžovat

KRÁTCE: Co se děje na Liberecku? Přečtěte si stručný přehled

Liberecko – Karolina Světlá v Podještědském muzeu, odhalení kapličky sv. Huberta na Rozkoši či vzdělávání úředníků v Hejnicích. 

Řidička srazila cyklistu, policie hledá svědky

Frýdlant – Řidička oktávky přehlédla při vyjíždění od domu cyklistu a srazila jej. Policie teď hledá svědky, kteří by pomohli při objasnění nehody.

Netradiční klání. Studenti soutěží s knihovnou z lepenky

Liberec – Jak by mohla vypadat Národní knihovna ČR? 

Na náměstí bude zpívat dvacet základních uměleckých škol

Liberec – 20 základních uměleckých škol z celého Libereckého kraje bude zpívat dnes na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT