Za její organizací stála Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci (TUL). A i tentokrát soutěžící nabídli návštěvníkům bravurní podívanou.

„Můj robot umí přehrát písničky podle barev. Každá barva má tu svoji písničku. Robot zároveň i tančí a může to být vhodný společník třeba na narozeninovou party,“ pochlubil se svým výtvorem sedmák Pepík Pícha ze Základní školy Aloisina Výšina v Liberci.

Vyhlášení Business Talent 2022.
Školáci poměřili své síly. Uspěli deváťáci z Jablonce, sestavili robotickou ruku

Soutěžilo se ve dvou kategoriích, a to Robot - pomocník lidí a Autonomní robot - záchranář. Porota hodnotí nejen nápad a funkčnost, ale také technické řešení a úroveň prezentace.

První kategorie se účastnil také desetiletý Matias Mansfeld ze Základní školy Lesní v Liberci, který vyvinul vlastní robotickou konstrukci. Jeho robot zvládne třídit kostičky stavebnic podle barev. „Uklidí mi Lego podle barev. Jsem líný to dělat sám,“ smál se soutěžící.

Patnáctý ročník soutěže KyberRobot.Patnáctý ročník soutěže KyberRobot.Zdroj: Deník/Martin Štefanov

V kategorii Autonomní robot hraje důležitou roli rychlost. Soutěžící musí naprogramovat své výtvory tak, aby prokličkoval bludištěm za co nejkratší dobu. Obhájit své loňské vítězství chtěl Vojtěch Ištvánik ze Štětí.

„Studuji obor informačních technologií a programování těchto mikrokontrolérů mě zároveň baví. Je to velká legrace. Mám rád pálení motorů. Tady na liberecké univerzitě se mi líbí, že se nemění téma, mění se jen dráha,“ svěřil se.

Výcvik se neobejde bez speciálních pomůcek.
Cvičení dělá mistra! Liberečtí hasiči trénovali záchranu osob probořených ledem

„Soutěž KyberRobot je ojedinělá tím, že zapojuje už děti prvních stupňů základních škol. V zájmu o techniku je tak organizátoři soutěže dokáží podchytit dříve. Mnoho účastníků soutěže také prochází kurzy Dětské univerzity TUL, kde se učí nejen hravě programovat, ale i prezentovat svoji práci,“ dodal Adam Pluhař z Oddělení komunikace a marketingu TUL.