Kongresový sál zaplnilo asi 200 lidí. „Chci se zeptat pana Sobotky, jak chce pozvednout naši ekonomiku, když tady roky už nic nefunguje. Všechny fabriky jsou zavřené, nevyrábí se," řekl Deníku rozčilený muž z Rokytnice nad Jizerou ještě před zahájením mítinku.

Fungující stát

Hlavní prioritou ČSSD je nejen podle předsedy strany Bohuslava Sobotky dobře fungující stát. „Sedm let tady byla pravicová vláda a ten výsledek ODS a TOP 09 je velmi špatný. Naše země se začala propadat. Ekonomika se nedostala ještě ani na úroveň, ve které byla v roce 2008, těsně před tím, než vypukla velká hospodářská krize," nechal se slyšet Sobotka.

Ploc a Cimrman

U mikrofonu se postupně vystřídali všichni čtyři pozvaní kandidáti do poslanecké sněmovny z Libereckého kraje. Lídrem je exsportovec a exposlanec Pavel Ploc. „Bál jsem se, že sál bude poloprázdný, ale je vidět, že vám jde také o to, abychom byli ve volbách úspěšní. Připadá mi, že Nečasova vláda v čele s Kalouskem vládla způsobem, budu citovat Járu Cimrmana Jak chudák ještě do větší bídy přišel a já bych dodal a bohatí ještě víc bohatli," stálo v Plocově krátkém projevu. Hovořil také o tom, že nůžky jsou ve společnosti rozevřeny. „Podnikatelům, kteří nesouhlasí s našimi názory, říkám, kdo u vás malých živnostníků a podnikatelů bude nakupovat, kdo bude utrácet peníze, když lidé nemají kolikrát ani na teplo a třeba matky samoživitelky nemají ani dát co dětem," dodal bývalý skokan na lyžích Ploc, který chce stejně jako ve sportu, tak i v politice hrát fair play.

Primátorka a tréma

Po lídrovi se slova ujala primátorka Liberce Martina Rosenbergová, které se chvílemi trochu chvěl hlas nervozitou. Nicméně, ve své řeči poukázala na problémy sociálně slabších. „Je důležité neustále hledět na člověka. Proto se mě i na celostátní úrovni bezprostředně dotýká oblast zdravotnictví, oblast péče o osoby sociálně znevýhodněné. Ať už se jedná o seniory, zdravotně postižené nebo mladé rodiny s dětmi," informovala Rosenbergová. Rovněž se pochlubila tím, co už dokázala na liberecké radnici. „Zaštiťuji protikorupční strategii a dlouhodobě se orientuji právě na oblast sociální. Veškeré body týkající se sociální oblasti, které jsme měli zakotvené v programovém prohlášení, byly již splněny," doplnila Rosenbergová. Rovněž zdůraznila, že hodlá prosadit i valorizaci penzí, aby stáří bylo důstojné.

Dienstbier a lichva

 ČSSD - Jiří Dienstbier

Na mítinku nechyběl ani senátor a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier. Jeho tématem byla lichva. „Když se podíváme v republice kamkoliv, tak vidíme, že už v ní skoro nic nefunguje, což se týká i spravedlnosti. Proto bych rád zmínil například lichvu. Spousta lidí a společností zneužívá složité životní situace lidí. Každý jistě slyšel příběhy lidí, pokud si je přímo nezažil, jak se zadlužili u nebankovní společnosti, nedokázali splácet nehorázné úroky a pak jim exekutoři zabavili všechen majetek. Přitom je tady velmi jednoduché opatření, které můžeme prosadit, pokud ve volbách uspějeme. Stačí stanovit, že ty úroky nesmí přesáhnout například částku dvacet procent," vysvětlil senátor.

Škromach a focení

Ještě než si fanoušci Zdeňka Škromacha vyžádali místopředsedu ČSSD na společné focení, promluvil o bývalých pravicových vládách. „Celá tato politika byla proti zájmu občanů. Zvýrazňovala pouze úzkou vrstvu lidí.

Sociální demokracie bude muset spoustu věcí napravit. V minulosti už jsme dokázali, že umíme například pomoci lidem najít práci," zdůraznil Škromach. Poté se politici rozutekli z pódia mezi lidi do sálu a diskutovali o jejich konkrétních problémech. Jednoho mladého muže zajímalo třeba to, kdy budou smět auta na LPG parkovat v podzemních garážích.