Zasvěcený pozorovatel má jasno, nezasvěcený se diví, co že to všechno v posledních dnech vyplouvá na povrch. Politické předvolební bahno se hrne proudem. Názorná ukázka proběhla na čtvrtečním zasedání libereckých zastupitelů. To bylo ve stávající sestavě poslední.

Kniha jízd

Opoziční Změna pro Liberec nařkla primátorku ze zneužívání služebního auta. „Podle našich informací primátorka za poslední dva roky projezdila soukromě asi 300 tisíc korun, přičemž ale oficiálně vykázala pouhých 100 tisíc korun. Máme na to důkazy a přesná čísla zveřejníme v nejbližších dnech," uvedla mluvčí Změny Zuzana Tachovská.

„Navíc, primátorka brala na své soukromé cesty své asistentky v jejich pracovní době. Ty jsou přitom placené z veřejných peněz," dodal šéf Změny Jan Korytář.

Jak je možné, že vás na soukromých cestách doprovázely vaše asistentky, které jsou placeny z veřejných peněz? Jan Korytář, lídr Změny

Primátorka se bránila. „Nic a nikoho jsem nezneužila. Nemohu to ale nyní dokázat, protože se ztratila kniha jízd. Asi vím, kdo ji odcizil a učiním v této věci právní kroky," argumentovala primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

Zneužívání služebních vozů je u politiků, zdá se, poměrně oblíbené téma. Je to rok zpět, co se z něčeho podobného naopak zpovídala právě členka Změny náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová. Neplatila za soukromé užívání auta v souladu s krajskou směrnicí. Neměla s krajem podepsanou smlouvu.

Šikana v práci

Změna rovněž na zastupitelstvu vyrukovala s tím, že primátorka své asistentky šikanovala, psychicky týrala. Vystřídala jich 16. Některé prý skončily na antidepresivech. Podle zdrojů z radnice už jedna z nich podala trestní oznámení za mobbing (šikana na pracovišti). „Samotný mobbing není kvalifikován jako trestný čin," sdělila mluvčí policie Jana Světlá.

„Zajímavé je, že dříve jim (Změně) toto všechno uniklo, a nyní, na posledním zastupitelstvu před volbami, na to přišli. Představte si, kdyby to odhalili až za 14 dní, to by pak bylo celé k prdu," glosoval útoky Změny během zastupitelstva do Změny exprimátor Jiří Kittner (ODS).

Primátorka se k asistentkám nestihla vyjádřit. Zastupitelé se při výlevech osobního rázu totiž rozutekli a zastupitelstvo se tím pádem stalo neusnášeníschopným.

Kauza lázně

Aby toho nebylo málo, město zase naopak podalo trestní oznámení na Krajské protikorupční pracoviště (KPKP), jehož je Korytář spoluzakladatelem. „Je to pro křivé obvinění, neboť předchozí trestní oznámení, které podalo KPKP na město kvůli lázním, a které policie odložila, obsahovalo lži. Město se pouze proti těmto křivým nařčením, jež je dlouhodobě poškozují, brání. Trestní oznámení podalo pro očištění svého jména," informovala mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

Asistentka mi tvrdila, že si bere náhradní volno, aby mě mohla doprovázet. Věřila jsem jí, je to velice smutný příběh. Martina Rosenbergová (ČSSD), primátorka


„Jako primátorka musím bránit pověst města a peníze jeho občanů," řekla Rosenbergová s tím, že KPKP způsobilo městu Liberec současně i nemalé finanční škody, když na základě tohoto oznámení nevyplatil městu poskytovatel evropských dotací (ROP Severovýchod) dotaci ve výši 54 milionů za revitalizaci starých městských lázní.

„Město tak nemá z čeho čerpat prostředky na zaplacení dodavatelům hned u několika evropských projektů, například Centra aktivního odpočinku Lidové sady nebo u pavilonu leknínů, či tělocvičny na náměstí Míru," doplnila primátorka. Připomeňme, že KPKP město žalovalo za předraženost zakázky na rekonstrukci Lázní.