Liberecká zoologická zahrada přivítala první květnovou neděli nový přírůstek. Přesně po třiceti letech se zde vylíhlo mládě supa hnědého. Jako většina mláďat dravých ptáků se vyklubal v líhni umístěné v zázemí zoo. V tomto speciálním inkubátoru většinou nechávají ošetřovatelé čerstvě vylíhlé dravce prvních sedm dní, během kterých se je pokouší pomalu ručně rozkrmit, a tím zvýšit šanci na úspěšný odchov.

Mládě supa hnědého.Mládě supa hnědého.Zdroj: Marta Doležalová„Do hnízda pod rodiče umístíme malého supa nejpozději osmý den, aby nedošlo k imprintingu nebo-li vtištění a vytvoření emočního pouta s člověkem. Přirozený odchov rodiči je totiž zásadní podmínkou pro jeho další reprodukci i pro možné vypuštění do volné přírody,“ informoval zoolog Jan Hanel.

Matkou mláděte je dvacetiletá samice ze Zoo Zlín a otcem čtyřiadvacetiletý samec z pražské zahrady, kteří byli do liberecké zoo přivezeni v roce 2020 za účelem založení nového chovného páru a s nadějí na rozmnožení. Za necelé dva roky snesli první oplozené vejce, které se ale v průběhu inkubace přestalo vyvíjet.

Rekonstrukce liberecké přehrady.
Rekonstrukce liberecké přehrady je v plném proudu, napustí ji v roce 2025

Přestože se v loňském roce vlastní odchov nezdařil, rodičovskou premiéru má ale chovný pár již za sebou. „Oba jedinci byli po dohodě s koordinátorem chovu použiti, úspěšně zafungovali jako pěstouni a odkrmili podložené mládě ze Zoo Praha, které bylo následně vypuštěno do volné přírody v Bulharsku. Díky tomu získali zásadní rodičovské zkušenosti, a tak pevně doufáme, že se jako starostliví rodičové budou chovat i tentokrát,“ dodal Hanel.

Pokud se odchov podaří, bude mládě pro záchranu a posílení populace supů hnědých obrovským přínosem. Tak jako u řady jiných dravců došlo také u supa hnědého k výraznému poklesu populace a i v zoologických zahradách se množí poměrně zřídka. „Přestože je v současné době v evropských zoologických zahradách chováno téměř 80 párů tohoto největšího evropského dravce, úspěšně se rozmnožuje pouze v 10 z nich, včetně toho z naší zoo. Jsme rádi, že se náš pár aktivně zapojuje do záchrany tohoto vzácného druhu,“ přiblížil situaci liberecký zoolog.

Safari Park Dvůr Králové dočasně opustila takřka devítiletá samice žirafy Rothschildovy Obioma. Zamířila do Zoo Liberec, kde sehraje významnou roli ve stabilizaci nečekané situace.
Do liberecké zoo dorazila žirafí samice. Bude dělat „tetu“, sama má i zabřeznout

Ve volné přírodě se supi hnědí vyskytují v oblasti Blízkého východu, střední Asie a Pyrenejského poloostrova. Občas zalétá i do střední Evropy. Na řadě míst v Evropě byl v minulosti úplně vyhuben a několik let už probíhají úspěšné repatriační projekty s cílem tyto majestátní dravce do evropské přírody navrátit.

Jestli i liberecké mládě bude vybráno jako vhodný kandidát pro vypuštění, rozhodne mezinárodní koordinátor chovu. „Záchovné programy jsou důležitou součástí práce zoologických zahrad, tedy i té liberecké. Rozhodně se nejedná o jednoduchou disciplínu. Kromě základních předpokladů na straně zvířat jsou pro úspěch potřeba velké znalosti a praxe zoologů a chovatelů. Těší mě, že takové odborníky máme,“ doplnila náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová