Asi stovka traktorů a nákladních vozidel zpomalovala ve čtvrtek dopoledne dopravu u hraničních přechodů do Polska a Německa u Hrádku nad Nisou. Do takzvaného Trojzemí (hranice tří zemí – Česka, Polska a Německa) přijeli protestující zemědělci ze dvou směrů. Ti ze Semilska, Jablonecka, Liberecka, ale i z části Středních Čech se setkali nejdříve v Hodkovicích nad Mohelkou, odkud vyrazili na Liberec. Druhá větev měla sraz v Brništi na Českolipsku.

Stroje sjely na silnice ve směru na Polsko i Německo z obou vedle sebe ležících kruhových objezdů. Provoz a dodržování pravidel silničního provozu sledovali a korigovali policisté. Hlavním místem protestů se pak stalo prostranství u čerpací stanice přímo na hranicích s Polskem. Zemědělci tady vytáhli české vlajky a malé transparenty, auta nechávali projet v jednom směru.

Na shromáždění, kam dorazilo i několik polských zemědělců, promluvil nejprve Robert Erlebach z Regionální agrární rady Libereckého kraje. „Pokud se po jednání na začátku března nic nezmění, je tohle poslední poklidný protest, pak už budeme muset své názory vyjádřit razantněji,“ poznamenal.

Odpovědí mu hned bylo skandování hesel z několika desítek hrdel. Zemědělci totiž často zůstali ve svých strojích, když kolona byla dlouhá větší stovky metrů a navíc vydatně pršelo. I tak se nad hranicí nesla hesla jako Chceme české potraviny nebo Zastavte levné importy.

Na hranice vyjeli i zástupci Zemědělského obchodního družstva ZOD Brniště. „Nikoho z nás by nikdy nenapadlo, že lidé, podnikatelé, kteří dělají vše dobře, se dostanou do doby, kdy své výrobky nemohou prodat nebo je prodají pod cenou,“ vysvětlil pohnutky, proč se družstvo z Českolipska protestu zúčastnilo, člen představenstva a agronom ZOD Pavel Cihlář.

Další zemědělci vysvětlovali, že ze zemí mimo EU se do České republiky dostává pšenice, kterou třeba mlýny vykupují za 250 korun za metrák. „My dokážeme sto kilo vyprodukovat tak za pět set. Možná se někomu zdá, že je výborné, zlevní potraviny. Nezlevní. Na druhou stranu, může se stát, že už za rok za dva tady český zemědělec nebude,“ doplnil Cihlář.

Nejistota mezi farmáři je podle vyjádření veliká. „Blíží se nám jaro a snad každý z nás přemýšlí, jestli zaseje nebo nezaseje. Nemůžeme přece prodávat pod cenou, to je ekonomický nesmysl,“ popsal další farmář z Českolipska. „Nikdy jsme si takovým způsobem nestěžovali. Snažíme se hospodařit co nejvíce ve shodě s ekologií. A kde je ekologie v tom, že se k nám má vozit levné maso nebo mléko až z Nového Zélandu nebo Indie?“

Jan Pátera podědil povolání zemědělce po svém otci.
Zemědělec z Českolipska má z protestů už deprese. „Je to arogance moci,“ říká

Podle Agrární komory, která čtvrteční protest koordinovala s protesty zemědělců v dalších zemí EU, se českého protestu zúčastnilo několik tisíc zemědělců. „Nevylučujeme, že protesty budou pokračovat, ať již na evropské nebo národní úrovni. Předali jsme naše priority evropskému komisaři pro zemědělství Januszovi Wojciechowskému i ministrovi zemědělství Markovi Výbornému. Nyní je to na nich,“ sdělil bezprostředně po protestu, který trval od 10 do 12 hodin prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Zemědělce trápí nejen zemědělská politika Evropské unie, ale i neutěšená situace domácího agrárního sektoru a jeho problémy. Vedení Agrární komory ČR předložilo ministrovi zemědělství Výbornému na jednání 26. ledna ve Větrném Jeníkově soubor požadavků, které se týkají především revize národního strategického plánu pro provádění Společné zemědělské politiky Evropské unie v období let 2023-2027.

„Pokud ministr Výborný nepředstaví pro zemědělce přijatelné řešení do 1. března, Agrární komora ČR podpoří protesty, které již spontánně a místy živelně propukají napříč republikou, a mohou vyústit v celonárodní demonstraci na začátku března. I proto se 29. února uskuteční další jednání představenstva Agrární komory ČR, kde ministr zemědělství představí závěry vlády k požadavkům dojednané v rámci pětikoalice,“ popsala mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

Současně Agrární komora ČR očekává písemný scénář dalších kroků směřujících ke stabilizaci agrárního sektoru, který bude schválený vládou.