Až do neděle 8. října zde mohou zájemci zažít jedinečnou atmosféru, načerpat dobrou náladu a podpořit agility týmy. .Pořádání takovéto prestižní akce přivede do našeho krásného města stovky účastníků a tisíce diváků, kteří budou mít možnost využít v rámci šampionátu i ostatních služeb města. Pořadatelé, kteří mají tuto akci na starosti jsou profesionálové, kteří takové akce umí, takže se můžeme všichni těšit na parádní zážitek,“ sdělil náměstek primátora Petr Židek.

Brože pro Mistrovství světa v agility 2023 vznikly v Jablonci.
Jablonečtí studenti vyrobili stovky broží. Pro mistrovství v agility v Liberci

Každý soutěžní den bude doslova nabitý mimořádnými výkony ve čtyřech kategoriích. Ohodnotí je čtveřice rozhodčích, a to Alex Beitl z Německa, Anders Virtanen z Finska a česká dvojice Petra Vyplelová a Karel Havlíček. Všichni patří mezi špičku v agility sportu i jeho rozhodování ve svých zemích i na světové úrovni. „Přes rok příprav a práce se postupně začíná přetavovat do reality a bude to jízda. Jednotlivé státy hlásí své týmy, vstupenky mizí závratnou rychlostí. Můžeme se těšit na největší světovou událost agility letošního roku,“ dodal výkonný ředitel organizačního výboru pro produkci a marketing MS Agility 2023 Pavel Jakubec.

Celý šampionát zahájila soutěž týmů jumping kategorie small. Na trati německého rozhodčího Alexe Beitla soutěžily týmy 33 zemí. Družstvo tvoří čtyři dvojice, do výsledků se počítají tři nejlepší výsledky. První zlaté medaile vybojovalo favorizované družstvo čtyř závodníků a fantastických šeltií z Německa. Předvedli čtyři bezchybné běhy a výsledný čas 99,74 sekund, přičemž Tobias Wüst s fenkou Dörte předvedl absolutně nejrychlejší bezchybný parkur v čase 33,77 sekund, což odpovídá rychlosti 6,23m/s. Druhou příčku dlouho drželo družstvo reprezentantů Slovinska, které nakonec o pouhých 48 setin sekundy překonali Slováci. České družstvo ve složení Denisa Lajmarová Gay a Rally, Markéta Zavadilová s Riou a Petra Vydrová s Čitou zahájilo soutěž velmi nadějným pátým místem, když Markéta Zavadilová dokončila s jedním odmítnutím a zbylé závodnice předvedly parkur bez chyb. Od vítězného Německa dělilo naše družstvo jen 8,6 sekundy. O titulech mistrů světa se v této kategorii rozhodne zítra, po druhé části šampionátu, kterou je soutěž agility.

Stavba nového parkovacího domu v blízkosti sídla Krajského úřadu Libereckého kraje. Stav k 4. říjnu 2023.
FOTO, VIDEO: Stavba parkovacího domu v centru Liberce finišuje. Podívejte se

 Druhou soutěží prvního dnes šampionátu byl jumping kategorie medium, který přinesl radost českým barvám. Vedení soutěže, kterou připravil a posuzoval finský rozhodčí Anders Virtanen, se opět ujali skvělí reprezentanti Německa, pořadí na dalších místech se průběžně měnilo. Čeští diváci byli napjatí až do konce, neboť české družstvo ve složení Lenka Fuchsová s Hippie a Aneta Obrusníková s Ollie, Chilli a Arryou startovalo až čtvrté od konce. A Aneta se doslova zapsala do dějin. Nejprve zaběhla čistý parkur s Ollie, ale pak se Lenka Fuchsová diskvalifikovala. Aneta nezaváhala ani podruhé s fenkou Chilli, kterou opět bez zaváhání provedla parkurem. To už hala ani nedýchala napětím, zda to dokáže zopakovat i potřetí. Naše závodnice dokázala něco neslýchaného. Provést hned tři své fenky plemene mudi bezchybně parkurem a v čase, který jí vynesl fantastické druhé místo. Z třetího místa se radovali reprezentanti Belgie.

Agility je psí sport, při kterém pes podle pokynů psovoda překonává sérii překážek. Některé překážky jsou skokové – jednoduché, dvojité, skok daleký, kruh; některé přebíhací – kladina, áčko, houpačka; jiné probíhací – slalom, pevný tunel. Na závodech jsou parkury dlouhé 15 – 22 překážek do 220 metrů, pes všechny překážky překonává dobrovolně, nemá na sobě ani vodítko, ani obojek. Agility může dělat každý pes s průkazem původu i kříženci všech velikostí a tvarů za předpokladu, že je zdravý a nemá nijak omezený pohyb.
Na závodech se pak porovnávají psi různých velikostních a výkonnostních kategorií. Než se ale psi dostanou na závody, musí se naučit všechny překážky překonávat bezpečně. Agility je ale náročnější na psovoda, protože je jeho práce zapamatovat si trať a vést po ní psa. Často dochází ke změnám směru, a protože jsou psi obvykle rychlejší než psovodi, agility vyžaduje rychlé reakce, jak ve vydávání povelů, tak v jejich plnění. Hlavním cílem tohoto sportu je dosáhnout lepší spolupráce a komunikace mezi psem a jeho psovodem a skloubit přesné překonávání překážek s rychlostí, která plyne ze sebejistoty a důvěry.