Pila, která do počátku minulého století sloužila k řezání ledu na vysokohorských plesech, má působivé rozměry. Při své délce více než dvou metrů váží devět kilogramů a i pro tak zkušené potápěče, jakými jsou Ladislav Štěrba a Milan Ledvina, bylo její vylovení tvrdým oříškem.

„Zúčastnili jsme se s mými kolegy akce Čistá voda, která se v rámci každoročního filmového festivalu ve Vysokých Tatrách stará o vyčištění tatranských ples po neukázněných turistech,“ vysvětlil Ladislav Štěrba.

Jak dále uvedl, jejich skupina si vybrala Štrbské pleso, které má maximální hloubku 26 metrů, viditelnost v něm je šestimetrová a teplota vody kolem 4 stupňů Celsia. „Plaval jsem v hloubce asi šestnácti metrů a už jsem byl nervózní, že nic nemůžu najít, když jsem najednou uviděl, jak něco čouhá z bahna,“ popisuje objev Štěrba s tím, že byl v domnění, že se jedná o hrdlo od lahve.

Když však začal předmět dolovat, objevil ostří a začalo jej to zajímat. Protože celá pila ležela pod bahnem a navíc v hloubce působí silný tlak, vytažení pily nebylo jednoduché. „Přispěchal mi na pomoc Milan Ledvina, který viděl, jak se s tím potýkám. K vylovení jsme museli dokonce použít dekompresní bóji,“ naznačil těžkou práci Štěrba.

Po vytažení pily z vody, které trvalo více než hodinu, přišli na to, že se jedná o pilu, pomocí které se v dávné minulosti těžily ledové kvádry na chlazení do lednic nebo sklepů.

V jednu chvíli Ladislava Štěrbu napadlo, proč se s tím vlastně v šestnáctimetrové hloubce morduje, nicméně se nevzdal. „Říkal jsem si, že taková obrovská pila, uprostřed Štrbského plesa, nebude jen tak nějakou pilou,“ dodal s úsměvem Ladislav Štěrba.

Dnes je i celá liberecká skupina, včetně ještě nejmenovaných účastníků výpravy Veroniky Šmakalové a Petra Bundy, ráda, že si do své sbírky rarit mohla pilu zařadit.

Podle informací Ladislava Štěrby se nejedná o první zvláštnost, kterou jejich klub vlastní. V Rakousku se jim například povedlo vylovit dveře z VW Brouka, který jezdil za druhé světové války. Historická pila najde své místo v prodejně libereckého Snakesubu vedle Centra Babylon.