„Aktuálně je dokončených 48 tisíc metrů čtverečných nákupních ploch z celkových 50 tisíc. Původní plocha přitom činila 23 tisíc metrů čtverečných,“ konstatoval Bohumil Mach, country manažer developerské společnosti ING Real Estate Development. Pro představu je nynější plocha obchodního komplexu veliká jako jedno a čtvrt Václavského náměstí nebo pět hokejových hřišť.

V novém centru Nisa nyní najdou návštěvníci 160 obchodních jednotek, multikino s osmi sály a 1 200 místy, restaurace a kavárny. Zdvojnásobila se také délka pasáží, z původních 400 na aktuálních 800 metrů. Výrazně stoupl i počet parkovacích míst, a to z 1 200 na současných 1 800.

Podle Renáty Kodadové z ING Real Estate Development bude pro návštěvníky lákadlem také to, že budou mít v centru Nisa pobočky prodejci jedněch z největších světových módních značek, přičemž mnohé z nich budou v Liberci vůbec první. Původní Hypernovu, kam mířilo nejvíc návštěvníků centra, nahradil HyperAlbert, a to v novém konceptu prodejny, která se mimo jiné výrazně zeštíhlila.

Moderna především

Novou podobu centra má na svědomí architekt Václav Červenka, podle kterého je nové centrum Nisa výjimečným objektem. „Jsem hrdý hned na několik věcí, především na podobu kavárny u hlavního vstupu, na třináctimetrový vodopád v hlavní pasáži nebo na scénické osvětlení,“ vyjmenoval Václav Červenka.

Kavárna, o které mluví, je výjimečná jednak tím, že má podobu jakési lodi zavěšené na trámech, ze které lidé mohou vidět do spodního patra, a jednak svým designem. „Je na ní 1 350 trojúhelníkových zrcadel, každé jiné. Čtyři truhláři je řezali a následně umísťovali celé dva měsíce,“ podotkl architekt.
Na v českých poměrech ojedinělém vodopádu se potom podílela Akademie výtvarných umění v Praze, která musela kvůli jeho vzniku nejprve postavit model v životní velikosti. „Něco jako vodopád nelze spočítat, takže se musel napřed vymodelovat,“ upřesnil Červenka. Sám si podle svých slov na novém centru Nisa nejvíce cení jeho celkové atmosféry.

Přestavba byla velmi rychlá

Samotné stavební práce na přestavbě centra a jeho nových částech trvaly zhruba 15 měsíců. První práce začaly loni koncem července, přičemž ještě v dubnu letošního roku bylo centrum plně přístupné návštěvníkům. „Celková příprava a realizace projektu byla kratší než tři roky,“ poznamenal Bohumil Mach.

První etapa centra Nisa byla dokončena v roce 1999. „Protože byl nákupní komplex úspěšný, přišel časem zájem o další obchodní prostory a v roce 2004 už byl připraven projekt rozšíření,“ připomněl krátkou historii centra Nisa Bohumil Mach. Komplex Nisa v libereckém Doubí je zatím největší z českých projektů společnosti ING Real Estate. Jejím vůbec prvním projektem byl Tančící dům v Praze.