Šesti osobnostem z Libereckého kraje se dostalo Pocty hejtmana. Svými činy se zasloužily o dobré jméno Libereckého kraje doma i za hranicemi země. Čestné uznání a zlatý dukát uděluje hejtman Libereckého kraje od roku 2006 vždy u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa, letos to bylo už poosmé. „Letos poprvé předám ocenění také mužům a ženám z Integrovaného záchranného systému," řekl na úvod slavnostního ceremoniálu v Severočeském muzeu v Liberci hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Prvním oceněným byl podnikatel Dalibor Dědek. Jablonecký zakladatel společnosti Jablotron, který významně přispěl na rekonstrukci chrámu v Hejnicích nebo Prezidentské chaty v Jizerských horách. „Je to zásluha všech lidí ve firmě, kteří si vzali do hlavy, že po nás zůstane něco víc, než jen záznam v matrice," poděkoval Dědek. Hejtman ocenil i bývalého rektora liberecké univerzity Zdeňka Kováře, který se zasloužil o přechod z totalitního systému vysokých škol do dnešní demokratické podoby.

Dalším vyznamenaným byl malíř, básník a fotograf Siegfried Weiss, a to za propagaci krás Libereckého kraje, hlavně Jizerských hor a Českého ráje. Ocenění převzal také chrastavský učitel František Vydra nebo duchovní Církve československé husitské Aleš Jaluška. „Nebýt v životě lidí, kteří mě tlačili, tak bych jen sotva něco dokázal," řekl skromně duchovní. In memoriam hejtman ocenil práci lékaře liberecké nemocnice Aleše Fürsta. „Otec by byl jistě šokován, že na něj bylo touto cenou vzpomenuto. Určitě by byl potěšen, že letos poprvé nominovala osobnosti na ocenění veřejnost," pronesl lékařův syn. Medailonky všech oceněných vám přineseme v sobotním vydání Deníku.

Ocenění získali:

Dalibor Dědek podnikatel

Zdeněk Kovář bývalý rektor TUL

Siegfried Weiss básník, malíř

František Vydra učitel

Aleš Jaluška duchovní

In memoriam:

Aleš Fürst lékař


Zdroj: Youtube