Celosvětová měsíční výzva upozorňuje na důležitost prevence rakoviny prostaty a varlat a Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou se zapojuje pravidelně. Ten už několikátým rokem vyhlašuje mezi svými zaměstnanci soutěž o nejhezčí knír. V minulosti se do ní přihlásily dokonce i zaměstnankyně, které se vyfotily s papírovými kníry nalepenými na špejlích. „Loni vyhrál kolega z garáží, který se vyfotil v montérkách jako bodrý muž, bez filtru, úprav a přímo při práci,“ řekla Deníku mluvčí DPMLJ Martina Poršová.

Burger King otevřel v úterý 31. října v Liberci druhou restauraci, která se nachází v OC Nisa Liberec.
Další Burger King v Liberci. Bitka o prvních sto burgerů zdarma se nestrhla

Důležitost prevence zdůraznil i jeden z minulých vítězů soutěže a řidič autobusu Milan Štefko, který rakovinu prostaty prodělal před sedmi lety. Měl zdravotní problémy a na onemocnění přišli díky odběru krve. „Věděl jsem o tomto onemocnění, ale člověka nikdy nenapadne, že se ho bude týkat. Prevence má opravdu smysl. Pokud se na to přijde včas, je zde velká šance, že bude léčba úspěšná,“ podotkl Štefko.

O nalepení knírů na autobusy, které proběhlo v garážích dopravního podniku na sklonku října, se postaral Jaroslav Urban. Ten dokonce v době epidemie koronaviru jedno vozidlo vybavil rouškou. „Přišel za mnou řidič, jestli by na knír nešla vymyslet taky rouška. Tak jsem sundal tu svou, obkreslil ji na fólii, vystřihl a bylo to,“ zavzpomínal zaměstnanec dopravního podniku.

Ukončení veteránské sezóny v městě pod Ještědem.
FOTO, VIDEO: V Liberci zakončili veteránskou sezónu tajným výletem

Rakovina prostaty je v České republice nejčastějším mužským nádorovým onemocněním, které se objevuje zhruba u každého devátého muže (11 %). Incidence nemoci je navíc v ČR o 18,6 % vyšší, než je průměr zemí Evropské unie. V žebříčku nejvyššího výskytu nádorů varlat pak Česká republika zaujímá celosvětově 7. místo a neúprosnou diagnózu si každoročně vyslechne zhruba 500 převážně mladých mužů. „Oba druhy nádorů jsou při včasném záchytu velmi dobře léčitelné. Ovšem podstatný je právě onen včasný záchyt související s prevencí. Dlouhodobě se očekává, že počet případů karcinomu prostaty se do roku 2030 ještě zdvojnásobí,” informoval přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze, předseda a zakladatel Nadačního fondu Muži proti rakovině Roman Zachoval. Jedním z hlavních témat letošní kampaně bude mimo osvěty i blížící se spuštění plošného screeningu, po kterém organizátoři Movemberu dlouhodobě volali.