Blesková vichřice, která bez varování udeřila krátce před osmnáctou hodinou, si vyžádala jeden lidský život a její následky jsou podle hasičů srovnatelné s předloňským ničivým orkánem Kyrill.

Lidskou oběť si vichřice vyžádala v Hrádku nad Nisou, kde spadla větev stromu na starší ženu. „Větev ženu zasáhla a celou ji skryla. Dobrovolní hasiči z Hrádku nad Nisou tělo ženy objevili při rozřezávání a odstraňování větve. Hasiči se snažili ženě poskytnout předlékařskou pomoc, ale přivolaný lékař konstatoval smrt,“ řekla Deníku tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Podle mluvčího Libereckého kraje Jiřího Langera leží další postižená osoba v kritickém stavu v liberecké nemocnici.

Hasiči začali hned ve čtvrteční podvečer s odstraňováním zlámaných a vyvrácených stromů ze silnic, železničních tratí, střech domů a aut. „Upevňovali a odstraňovali uvolněné střešní krytiny, přetrhané telefonní vedení a vedení elektrické energie. Popadané stromy uvěznily několik osob v osobních vozech přímo na silnicích. Operační střediska zaznamenala také požáry, které vznikly pádem stromů či větví na vedení elektrické energie, a požáry trafostanic,“ popsala činnost jednotek tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Značné množství obyvatel na Liberecku zůstalo bez elektrické energie. Společnost ČEZ proto vyhlásila kalamitní stav. Vlivem silného větru a bouřky totiž došlo k velkému množství poruch na vedení vysokého a nízkého napětí. Bez proudu zůstalo během okamžiku v celém Libereckém kraji padesát tisíc domácností. Svíčky museli zažehnout například v Jeřmanicích, Osečné, Novém Městě pod Smrkem, Albrechticích, Višňové, Hrádku nad Nisou či v Chrastavě, Bílém Kostele a Ostašově.

ČEZ poslal do terénu maximální počty pracovníků, kteří odstraňovali přes celou noc poruchy způsobené větrem a bouřkou. „Běžné byly stromy a větve spadlé do vedení nebo přetrhané vedení. Posílit jsme museli také dispečink a call centrum,“ poznamenala Soňa Holingerová Hendrychová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

Bez proudu se na několik hodin ocitli například obyvatelé chrastavského sídliště Střelecký vrch. „Čekali jsme několik hodin, jestli to zase nenahodí, ale nic se nedělo. Raději jsme si šli lehnout,“ řekl Deníku jeden z tamních obyvatelů.

Bouře připomínala apokalypsu

Během okamžiku se obloha naprosto zatáhla. „Byla tma doslova jako o půlnoci. Zrovna jsem jela autem se svými dětmi a docela se mi rozklepala kolena. Měla jsem strach, abychom vůbec dojeli,“ popsala svůj zážitek Lenka Plachá z Liberce.

Ještě v pátek dopoledne energetici evidovali 21 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruch na vedení nízkého napětí. Bez proudu však už bylo jen 18 tisíc domácností. „Očekáváme, že v průběhu dne i ve spolupráci s externími firmami, které jsme najali, obnovíme dodávku všem zákazníkům,“ informovala včera mluvčí.

Problémy pochopitelně řešily také České dráhy. Během pátečního dopoledne však již byly všechny železniční tratě v provozu a vlaky jezdily podle řádu. „Pouze v Jeřmanicích na trati mezi Libercem a Turnovem je od ranních hodin porucha zabezpečovacího zařízení včetně železničních přejezdů. Na odstranění závady se pracuje,“ informoval včera odpoledne mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Liberecký kraj sčítá škody zejména na silnicích v okresech Semily a Jablonec nad Nisou. Způsobily je především naplaveniny, spadané stromy a větve. „Vzniklé škody, zejména na krajských silnicích, se vyčíslují. Členové rady kraje jsou průběžně informování o následcích živelné pohromy ze strany Hasičského záchranného sboru a záchranné služby a úředníky krajského úřadu. V případě potřeby jsme připraveni okamžitě se sejít a přijmout opatření dle aktuální situace,“ uvedla náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová.