V Libereckém kraji platí výstraha před velmi silným větrem do sobotního rána, varování před povodněmi je vyhlášeno zatím do odvolání, i přes Vánoce.

„Během čtvrtka 21. prosince bude zesilovat jihozápadní vítr, který bude postupně v nárazech dosahovat 55 až 70 km/h, při večerním přechodu studené fronty budou v Čechách a na Vysočině nárazy dosahovat až 90 km/h. Vítr se bude postupně stáčet až na severozápadní,“ stojí v předběžném varování ČHMI. Do noci na pátek bude nadále na horách intenzivně sněžit.

Za studenou frontou se ochladí, takže od čtvrtečního večera se začnou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Bude docházet k častějším pádům stromů a polomům a pravděpodobným problémům nejen v dopravě, ale i k poruchám na rozvodné elektrické síti.

„Od čtvrtečního večera očekáváme výraznější nárůsty hladiny řek s menším rizikem překročení 1. povodňového stupně zejména na podhorských tocích. Od soboty bude pokračovat počasí se silným větrem, sněžením přecházejícím v déšť a táním sněhu a postupně dalšími vzestupy hladin vodních toků,“ informovali meteorologové. Výstraha se bude v pátek upřesňovat.

V souvislosti se silným větrem řešili hasiči v Libereckém kraji ke čtvrteční 15. hodině už dvě desítky událostí, kdy odstraňovali z komunikací popadané stromy či větve. Nejčastěji vyjížděli na Jablonecku a na Semilsku. 

Mohlo by vás zajímat: Ochránci přírody obnovili rašeliniště v Jizerských horách

Zdroj: Jizersko-ještědský horský spolek