Cestující, kteří využívají autobusové a vlakové spoje, se musí připravit na změny jízdních řádů. Ty se mění už tuto neděli 9. prosince v celé Evropě a ani Liberecko není výjimkou.

Nejvýznamnější změny se letos v kraji odehrají na železniční trati Liberec – Česká Lípa. Zejména ve směru do Liberce totiž vlaky výrazně zrychlí, rychlíky z dnešních 75 minut na 66 minut, osobní vlaky pak z dnešních 92 minut na 78.

„Důvodem je úprava míst, kde se vlaky křižují. Jsme ale limitováni infrastrukturou, proto dojde k omezení obslužnosti některých zastávek,“ vysvětlil Otto Pospíšil z firmy KORID LK, která dopravu v kraji organizuje. Vlaky tak už nezastaví ve Vlčím Dole, Zákupech ani ve Velkém Grunově. Polovina vlaků pak projede i Pertolticemi pod Ralskem.

Podle KORIDu jde o zastávky s velmi malým počtem cestujících. Od neděle navíc začnou platit také rozsáhlé změny autobusových jízdních řádů v oblasti Jablonného v Podještědí a Mimoně, autobusů pojede více, a to i o víkendu. Dotčené obce tak o spojení nepřijdou, místo vlaků však lidé využijí autobusy. „Od zrychlení vlaků si slibujeme zastavení klesajícího trendu počtu cestujících,“ dodal Pospíšil.

Na trati navíc pojede více vlaků. Vyjedou třeba nové rychlíky do Ústí nad Labem, s odjezdem ve 4.27 a 20.28 a s příjezdem v 7.28 a 23.28.

V příštím roce skončí naopak cyklovlak, který během sezony jezdil každou sobotu z Liberce přes Jablonec a Tanvald až do Kořenova. „Ztratil význam po zavedení přímého spojení z Prahy do Harrachova, měli jsme také požadavky od cestujících na posílení dopravy do Českého ráje,“ vysvětlil Pospíšil.

Cyklovlak tak místo toho zamíří v půl desáté ráno z Liberce do Rovenska pod Troskami. V provozu bude od 29. dubna do 29. září.

Zvýší se také počet vlaků z Liberce do polské Szklarské Poręby. Ranní spoj, který přijede do Polska v půl deváté, pojede nově každý den. O víkendech pak přes hranice pojedou dva nové odpolední spoje.

V autobusové dopravě pojede například více víkendových spojů na lince 360 z Liberce do Mladé Boleslavi. Kromě toho se odehraje řada drobnějších změn od minutových posunů některých časů odjezdů až po přidávání či naopak rušení vybraných spojů. Lidé by si proto měli nové jízdní řády na „svých“ linkách zkontrolovat. „Také letos vydáváme jízdní řády v knižní podobě, jejich prodejní cena je 20 korun,“ řekl ředitel KORIDu Jiří Hruboň.

Ceny jízdenek by se v příštím roce podle Hruboně nijak zásadně měnit neměly. „Velké změny tarifu proběhly letos v září,“ dodal Hruboň.

Vybrané změny- více rychlíků na trase Liberec – Ústí nad Labem a zpět
- zrychlení vlaků Česká Lípa – Liberec (v opačném směru zůstává doba jízdy stejná či se mírně prodlouží)
- více vlaků do polské Szklarské Poręby
- sezonní sobotní cyklovlak pojede z Liberce místo do Kořenova do Rovenska
Kompletní změny najdou cestující na www.iidol.cz