Vězeňská správa po dohodě s krajskou uvolnila z nápravných zařízení padesát vězňů, kteří teď uklízejí v Dětřichově, Raspenavě a Chrastavě. A vězni jsou podle všeho šikovní.

„Pracuje tu pět vězňů, čistí okolí zátopové oblasti a pomáhají pálit větve,“ popsal místostarosta Dětřichova Stanislav Šťasný. „Je to ideální velikost skupiny, větší by zbytečně překážela sama sobě,“ dodal. V Raspenavě je vězňů patnáct. „Je to výborná pomoc,“ řekl starosta Raspenavy Pavel Lžičař. „Ráno přijedou, pod dohledem vězeňské služby pracují a večer odjedou. Čistí břehy Smědé a budou tu až do konce září.“

V Chrastavě pomáhá trestanců hned třicet. Uklízí okraje města za průmyslovou zónou. „Někteří dozorci, co je hlídají, jsou z Chrastavy, takže jim mohou přímo říkat, co a kde zlepšit,“ řekl starosta Michael Canov. I zde zůstanou vězeňští brigádníci do konce září. Přijíždí speciálním autobusem vězeňské služby a na noc se vrací do liberecké vazební věznice.

Vězni nejsou zdaleka všude

V některých městech ovšem vězně zatím nemají nebo o ně nestojí. Například Frýdlant údajně nemá na koordinaci vězňů dost lidí. „Prostě na to nemám volného pracovníka,“ povzdechl si starosta Frýdlantu Dan Ramzer. „Ale až taková škoda to není. Vnitřek Frýdlantu máme v podstatě vyčištěný a nepořádek v okolí by byl úkolem spíš pro těžkou techniku než pro vězně,“ dodal.

O deset vězňů zažádal Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou. „K nám ale nastoupí až v říjnu,“ řekl. Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler předpokládá, že zájem o tuto pracovní sílu se bude zvyšovat s tím, jak obce začnou opouštět hasiči a vojáci.