Podle libereckého soudce Lukáše Korpase budou v první vlně řešit asi 300 případů lidí, kteří si odpykávají trest v liberecké věznici a na něž se amnestie vztahuje. Soudce odhaduje, že by dnes mohli vyřešit asi polovinu případů. Korpas zároveň upozornil, že se nebudou zabývat jen vězni. "V další vlně budou následovat případy s tresty obecně prospěšných prací, domácího vězení, podmíněnými," nastínil soudce.

Podle jeho mínění tak amnestie významně zasáhne do činnosti okresních soudů. "Amnestie je tak široká, že se u okresních soudů dotkne většiny odsouzených, kteří mají pravomocně uložený trest a nemají ho dosud vykonán," upozornil. Zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho potrvá, než se jim podaří všechny případy vyřešit. "Ovlivní nás to ale významně. Musel jsem například zrušit na zítřek svůj jednací den, abych se mohl akutně věnovat amnestii," zmínil.

V Liberci je budova soudu v jednom areálu s věznicí, daleko to nemají ani jablonečtí soudci do věznice v Jablonci - Rýnovicích. V Jablonci by se amnestie měla týkat asi 150 vězňů. V Libereckém kraji je věznice také ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. I tam by se podle odhadů mělo dostat na svobodu řádově stovky vězňů. Soudci z České Lípy ode dneška jednotlivé případy posuzují na základě podkladů vězeňské služby přímo ve věznici.
Preventivně se na propouštění vězňů chystají policisté. Podle krajské mluvčí policie Vlasty Suchánkové se zaměří zejména na dopravu a zajištění veřejného pořádku.

"Vedoucí územních odborů budou přijímat vlastní opatření a vytvoří vlastní plány na základě místní znalosti," dodala Suchánková.
Prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii na Nový rok při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Brány věznic by podle předběžného odhadu mohlo opustit až 7000 odsouzených. V České republice je v současné době za mřížemi zhruba 23.000 lidí.