Do sněmovny sanitou

V Liberci zase zabodovala krajská záchranka. Řečeno v nadsázce, ředitel ZZS LK, komunista Stanislav Mackovík (KSČM) může jezdit do sněmovny spolu s kolegyní záchranářkou a politickou konkurentkou Janou Pastuchovou (ANO 2011), která rovněž získala mandát. Na záchrance pracuje ve skladu a dosud ji nikdo pořádně neznal. Využijí k případnému společnému cestování sanitu?

Největší volební účast zaznamenala v kraji obec Troskovice na Semilsku (88,76%). Naopak nejnižší účast byla v Ralsku na Českolipsku (37,96%).

Nejméně voliče oslovila Paroubkova strana LEV 21 NS (0,08%, tedy 173 hlasů). Jedničkou byl právník Král. Překvapením byl více než 3 % zisk Pirátů.

Co do počtu preferenčních hlasů si nejlépe vedl starosta Jan Farský (TOP 09), získal jich celkem 4 917. Absolutními outsidery v kraji jsou členové LEV 21 NS. Značná část kandidátů nezískala ani jeden preferenční hlas, a to napříč všemi okresy.

Do noty voličům příliš nekápl ani saxofonista Felix Slováček (SPOZ) se třiadvaceti preferenčními hlasy na Českolipsku. Víc už jich tady měli i kandidáti za Romskou demokratickou stranu.

Volilo se také ve věznicích. Například ze 460 vězňů rýnovického nápravného zařízení se k volbám zaregistrovala téměř polovina 200 odsouzených. Zhruba polovina ze 442 odsouzených dorazila k urnám také ve věznici ve Stráží pod Ralskem. Ovšem žádná sláva, při prezidentských volbách volilo 90 procent vězňů. Amnestie se tentokrát zkrátka nekoná.

K nejstarším voličům na Liberecku patřil emeritní profesor libereckého gymnázia a mecenáš hradu Grabštejn, jednadevadesátiletý Josef Tomíček. „Původně jsem k volbám jít ani nechtěl, ale nakonec jsem vyrazil. Volil jsem TOP 09, protože na kandidátce jsou starostové, slušní lidé. Ti by snad mohli chorou politiku uzdravit," řekl .