Zhruba 110 příkrých dřevěných schodů museli o víkendu zdolat návštěvníci frýdlantského zámku. Odměnou jim byl výhled, který si naposledy dopřáli stavitelé a dělníci při rekonstrukci v roce 1801. Na zdi jsou dodnes jejich podpisy.

O tomto víkendu správa zámku věž mimořádně otevřela návštěvníkům. Jako bonbónek na začátek sezóny. Běžně věž otevřena není. „Je to určitá exkluzivita, ale běžně otevřena nebude. Kladlo by to příliš vysoké nároky na provoz," vysvětluje ředitelka zámku Jana Pavlíková.

Nevylučuje přitom, že akci v létě mimořádně zopakují.

Prohlídka jí dává za pravdu. Prostory věže jsou malé a běžná skupina návštěvníků by se tam vešla jen těžko. „Věž má v průměru 10 metrů, ale z toho 4 metry představují tloušťka zdi, takže vnitřní prostor představuje pouhých šest metrů čtverečních," vysvětluje mladý průvodce, budoucí historik Martin Nguyen, když vystoupáme na ochoz 49 metrů vysoké stavby. Je dominantou kraje a zároveň slouží jako jediná rozhledna.

Je sice pod mrakem, ale i tak se otevírá pohled na někdejší panství rodu Redernů a později Clam-Gallasů. Odtud si mohl své državy prohlížet i vévoda Valdštejn, který Frýdlant získal po bitvě na Bílé hoře. Ve středověku se do věže ukrýval hradní poklad. Zejména před husitskými nájezdy. „V mírových dobách sloužila věž jako skladiště," dodává průvodce.

Je odtud vidět Smrk, Paličník, Frýdlantské cimbuří. „Tam dole je chalupa básníka Jiřího Žáčka," ukazuje průvodce rozlehlé bílé stavení v louce pod vrcholky.

Zámek Frýdlant

Zatímco výhled na Jizerské hory a vrtule větrných elektráren v obci Andělka a Polsku zajímají turisty, místní sem vyšplhali kvůli městu. „Na zámku jsem byla mockrát, ale tuhle příležitost jsem si nemohla nechat ujít," říká asi čtyřicetiletá žena původem z Frýdlantu. Díváme se dolů. Město žije. Na trávníku se za velkého zájmu přihlížejících zrovna odehrává fotbalový zápas, o kus dál, v místě bývalého zámeckého parku cvičí hasiči.

„Ty budovy, kde je dnes škola, obýval kdysi správce zámku a parkovaly tam kočáry," upozorňuje průvodce. Střídáme se s další výpravou. Míjíme věžní hodiny. Poslední pohled na jedinečné nádvoří zámku s půvabnými schodišti a terasami, rámovanými křivkami střech. Mísí se v nich různé styly. Zámek a původní hrad prošel po staletí mnoha úpravami. Vždyť jen samotná věž zvaná Indica, podle latinského ukazovat, vévodila kraji už koncem 13. století. Podle pověstí tu ale údajně stojí už od roku 1014. „Není vyloučeno, že původně mohlo jít ještě o dřevěnou konstrukci," potvrzuje legendu průvodce.