Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většina lékařů v Liberci stáhla své výpovědi

Liberec /AKTUALIZOVÁNO/ - Největší protestní akce namířená proti dlouhodobě neřešeným problémům ve zdravotnictví skončila i v liberecké nemocnici. Výpověď stáhlo 40 z původních 51 lékařů. Odchází jich jedenáct.

22.2.2011
SDÍLEJ:

ANESTEZIOLOGICKO–RESUSCITAČNÍ ODDĚLENÍ. V Krajské nemocnici Liberec dali nejvíc výpovědí právě lékaři z ARO. Foto:

Situace se stabilizovala, krizový plán odpadá. Oddechnout si mohou pacienti, ale především lékaři, kteří důrazným protestem dali najevo nespokojenost nejen s platy, ale především nedodržováním zákoníku práce v rámci přesčasů a špatným přístupem k potřebnému vzdělání mladých lékařů.

„Všechny, kteří stáhnou výpověď, bereme zpět. Od 1. března bude nemocnice fungovat, jako fungovala doposud,“ potvrdil lékařský ředitel Martin Zítek. „Všichni lékaři budou pracovat na svých pracovištích za podmínek, které měli před podáním výpovědi, “ dodal.

V krajské nemocnici podalo ke konci roku výpověď 51 ze tří stovek lékařů. Z celkového počtu 300 lékařů jich odchází z nemocnice 11. Pro odchod z liberecké nemocnice se podle Zítka rozhodlo pět gynekologů, za které už nemocnice od března zajistila náhradu. Kromě nich výpovědi nestáhli čtyři lékaři z interny a dva z ARO.

Zvláště odchod lékařů z tohoto klíčového oddělení by pro nemocnici znamenal citelný zásah. Kromě samotného lůžkového oddělení pro pacienty v kritickém stavu jsou zdejší lékaři nezbytní při veškerých operacích. Výpověď jich tu dala více než polovina. „Chceme věřit, že pan ministr sliby dodrží a během jednoho roku se podmínky upraví,“ uvedl v závěru minulého týdne anesteziolog Pavel Sedlák, který svou výpověď stáhl. Mimo jiné pro zachování kontinuity sehraného oddělení. Jeho dva kolegové zamířili do Německa. „Zůstávají ve svém oboru, zareagovali na nabídky středně velkých nemocnic,“ řekl primář oddělení Dušan Morman.

Lékaři se vracejí za svými pacienty

Rozhodnutí některých lékařů odejít, uspíšil i vývoj v liberecké nemocnici, z něhož bylo minulý týden odvoláno vedení nemocnice. Nejlepší v její historii. Podle primáře Mormana byly uplynulé dva měsíce velkou zkouškou všech zúčastněných, včetně šéfů jednotlivých oddělení, na psychiku. Nikoliv ale vinou protestujících lékařů, nýbrž politiků. „Ti snad teď konečně pochopili, jak velkou sílu lékařská veřejnost představuje, a budou akci považovat za vztyčený prst, který jim připomene, že problémy je potřeba řešit a ne před nimi strkat hlavu do písku,“ dodává.

Nezastírá ovšem, že každá mince má dvě strany a po celé akci zůstává hořká pachuť v podobě narušených lidských vztahů. „Především teď ale musíme napřít všechny síly k tomu nejdůležitějšímu a tím je pacient,“ uzavírá kapitolu lékařské stávky primář ARO Dušan Morman.

Kraj má z vývoje radost i obavy

Lítost nad rozhašenými vztahy mezi zdravotníky vyjádřil i krajský radní pro zdravotnictví a sám někdejší lékař Pavel Novák. Ten včerejší stažení výpovědí přivítal. „Jsem rád, že vše proběhlo korektním způsobem, a patřil jsem k těm, kteří akci nepovažovali za vydírání ze strany lékařů. „Na druhou stranu ovšem nemůžeme nutit management, aby přijal lékaře zpět i do vedoucích pozic,“ zdůraznil ve věci výpovědí, které byly jednou z podmínek společného smírčího memoranda.

Ohradil se ovšem proti snaze vlády přesunout odpovědnost za restrukturalizaci ve zdravotnictví z centrální na lokální úroveň. Zejména v oblasti tolik diskutované změny poměru akutních a levnějších následných lůžek. „Kraj má samozřejmě na změnách zájem, ale bohužel na to nemá žádný nástroj,“ vysvětlil Novák. „To je věc pojišťoven.“

Krizový scénář se už asi nenaplní

Pokud by se situace vyvíjela podle krizového scénáře, měl Krajský úřad Libereckého kraje připraven pevně daný plán akutní péče. „Záchranka je nastavena na řešení krizových situací. I za běžného provozu se musíme na místě rychle rozhodnout, kam pacienta převézt. Vše bylo založeno na komunikaci mezi jednotlivými nemocnicemi a ta při jednáních probíhala vstřícně,“ potvrdil Stanislav Mackovík, ředitel Záchranné zdravotnické služby LK.

Právě ZZS měla být stěžejním bodem krizového scénáře. Ten se podle včerejšího vývoje mohl stále ještě naplnit. Například v jablonecké nemocnici se totiž bude o stahování výpovědí jednat až dnes. Pokud by tamní lékaři nevyslyšeli výzvy Lékařského odborového klubu a odešli, prázdno by zůstalo například na gynekologickém sále, což by vzhledem k zrušení porodnice v Turnově mohlo problémy způsobit. Podle posledních informací z včerejšího večera se však krizový scénář už asi zřejmě nenaplní.

Autor: Jana Švecová

22.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Badmintonisté BK Technické univerzity v Liberci

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení