Kraj se rozhodl, že už v lednu zvedne zálohy dopravcům, kteří regionální dopravu zajišťují, aby měli na zvýšení mezd prostředky. Kompenzace chce kraj upravit pomocí dodatků ke stávajícím smlouvám, ty ale teprve řeší. Liberecký kraj chce dodatky uzavřít na letošní i příští rok. Stávající smlouvy totiž vyprší na konci roku 2018. Kompenzace podle odhadů přijdou letos kraj na 60 milionů korun.

Mzdy řidičů autobusů by se měly podle dohody vlády a odborů zvýšit v letošním roce zhruba o třetinu z nynějších 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Vzrůst má i příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 Kč na hodinu na 88 Kč. Nově by měl být zaveden příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši 6,60 Kč za hodinu. Minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak podle odhadu vlády zvýší přibližně o 7800 korun měsíčně. V kalendáři navíc přibyl další svátek, i ten náklady zvedne.

Na kompenzace dopravcům využije Liberecký kraj přebytku loňského hospodaření, rozhodovat o tom bude příští týden zastupitelstvo.
„Jsou to peníze, které jsou prioritně směřovány do investic a rekonstrukce krajského majetku," řekl hejtman Martin Půta.

Oněch 60 milionů korun pro dopravce by podle něj kraj jinak mohl využít třeba na opravy silnic, zateplení škol nebo modernizaci sociálních zařízení. „Věřím, že vláda, která nařízení o zvýšení mezd udělala, bude alespoň částečně zvýšené náklady krajům kompenzovat, o tom by se mělo rozhodnout někdy v únoru," dodal hejtman.

Liberecký kraj objednává autobusovou dopravu v rozsahu kolem 13 milionů kilometrů, zajišťuje ji devět dopravců. Největšími jsou BusLine, ČSAD Česká Lípa a ČSAD Liberec. Loni kraj platil za kilometr v průměru 28,40 Kč, mzdy zvýší podle odhadů náklady bezmála o pět korun, což představuje nárůst až 17 procent.

Dopravci je zaplatit musí, mnozí to ale sami dokážou zvládnout jen jeden až dva měsíce, zjistila již dříve ČTK.
„Dodatky by měly umožnit peníze dopravcům poslat v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Cestu hledáme, čekáme na výsledky konzultací s odborníky na ministerstvu pro místní rozvoj," dodal Půta.