Firma Support Team plánuje postavit ve větrném parku ve Václavicích dalších šest elektráren ke stávajícím třinácti ve správě společnosti JRD Group. Měly by mít výšku přes 80 metrů a průměr rotoru až 110 metrů. Zastupitelé se o podpoře nápadu rozhodnou až na základě posudku o dopadech na životní prostředí, zajímat je bude hluk a další vlivy na obyvatele města.

„Zastupitelé rozhodli, že chtějí plnohodnotné posouzení vlivu na přírodu i na obyvatele, kteří v blízkosti elektráren žijí. Důvodem bylo, abychom měli všechny informace, podle kterých se následně můžeme rozhodovat, jestli podpořit případné rozšíření nebo nepodpořit," řekl místostarosta Hrádku nad Nisou Pavel Farský.

Petr Židek u soudu.
Po razii na liberecké radnici je sedm obviněných, Petr Židek pokračuje v práci

Už dnes obyvatelé nedalekých Václavic pociťují negativní dopady vybudovaných větrných elektráren. Zastupitele proto bude zajímat vlivu hluku na nedalekou zástavbu, míhání světla a podrobné posouzení celého záměru z hlediska dopadů na život obyvatel Václavic, které jsou parku nejblíž.

Podobné stanovisko zastává i Liberecký kraj. "Je také třeba posoudit součet vlivu současných 13 elektráren a těch šesti nových. Posuzovat těch šest samostatně by k obyvatelům, kteří tam žijí, nebylo úplně fér," uvedl krajský hejtman Martin Půta s tím, že záměr investora je v souladu s Politikou územního rozvoje ČR i Libereckého kraje. Územní plán Hrádku nad Nisou ale takový projekt neumožňuje a bylo by třeba schválit jeho změnu.

ČEZ Akademie nabídne i virtuální realitu.
S účty za elektřinu pomůže Liberečanům ČEZ Akademie. Nabídne i virtuální realitu

U Václavic, poblíž česko-polských hranic stojí už dnes druhý největší větrný park v České republice. Společnost JRD Group jeho stavbu dokončila v roce 2017. Osmdesátimetrové elektrárny s instalovaným výkonem přes 26 megawattů dodávají ročně do sítě zhruba 60 GWh elektřiny. Vyrábí čistou energii pro zhruba 17 tisíc domácností a ušetří ročně až 52 tisíc tun CO2.

Podle oznámení záměru by k nim mělo přibýt šest dalších elektráren o výšce gondoly 80 až 90 metrů a s průměrem rotoru až 110 metrů. Každá by měla mít výkon až 2,2 MW, dohromady až 13,2 MW. Stavět se má na orné půdě.

Mohlo by vás zajímat: Liberecký tunel čeká pravidelná jarní údržba. Čištění zkomplikuje dopravu

Zdroj: Jiří Louda