Když se půjdete v létě koupat do některých z vodních nádrží na Liberecku, možná tam potkáte vodní želvu. Exotické zvíře se v Čechách zabydlelo a stalo se častým, avšak nevítaným hostem našich toků a nádrží. Několik takových želv nedávno „ubytovali" i v Centru pro zvířata v nouzi Archa.„Teď zrovna tu máme želvu čtyřprstou a vodní želvu ozdobnou. Obě pocházejí z nějakého chovu, možná je někdo vypustil a nebo utekly. V přírodě docela dobře přežijí. Dokáží se adaptovat," potvrzuje pracovnice Archy Ivana Hancvenclová. Radost z těchto tvorů tu ale nemají ani trošku. Jsou důkazem, že zavlečené druhy zvířat u nás prosperují. Vodní želva ozdobná je jednou z těch, které najdete úplně všude. Rybáři je čas od času uloví na Veseckém rybníku „Taichu", najdeme je v Harcovské přehradě i v textilanském potoku. Jednu takovou chytil na vařené kolínko před časem i liberecký rybář Jiří Vrána. Z jablonecké přehrady tahala želvu velikosti dezertního talíře dokonce i Dagmar Kubištová z jablonecké Ligy na ochranu zvířat. Želva bahenní, u nás původní druh, už přitom z české přírody takřka zmizela.

„Vodní želva pochází z Ameriky a zlikviduje, na co přijde. Rybí potěr, čolky, žáby. Dokáže napáchat pěknou paseku. Je nesmírně žravá, dožívá se vysokého věku a nemá přirozeného nepřítele. Zatím nikdo nepřišel na to, jak s nimi zatočit," shrnul své obavy Lukáš Malý, liberecký rybář.

Želvy, zejména ty vodní, se přitom do volné přírody nedostávají náhodou. Možnost útěku z chovu je takřka vyloučena, želva je vázána na vodu. Lidé je do řek a rybníků vypouští poté, co vyrostou a doma pro ně nezbývá místo.

„Lidé je kupují dětem, jsou to párcentimetrové želvičky. Ale za pár let jsou z nich čtvrtmetrové bestie, které vám ukousnou prst. Pokaždé před tím lidi varujeme, ale jen málokdo se nechá přesvědčit a koupí dítěti třeba křečka," potvrzuje Martin Thot, prodavač v prodejně se zvířaty v centru Liberce.

Jediným štěstím je, že želvy nádherné se ještě nenaučily ve volné přírodě rozmnožovat. Jak ale biologové předpokládají, stačilo by několik teplotně nadprůměrných lét a naše příroda by byla svědkem ekologické katastrofy. Želvy by se začaly množit. „Doufejme, že dovoz těchto živočichů se zakáže dřív, než k tomu dojde. Zatím se k legislativní úpravě ale nikdo nechystá," píše v diskusi na internetových stránkách Veterinární správy Tomáš Novák.

Jaké další „exoty" najdete v Arše?

Kromě obou druhů želv najde v libereckém Centru pro zvířata v nouzi ročně domov asi 50 zvířat, která v naší přírodě nejsou původní a někdo je tudíž ztratil, utekly mu a nebo je vypustil do přírody. Nejčastěji jde o papoušky, andulky, hady, ale i morčata a králíky.

„Vzpomínám si, že jsme měli i leguána, korálovku nebo pávy. Teď je tu sameček fretky, nalezený ve Svojsíkově ulici," přitakává Ivana Hancvenclová, pracovnice Archy.

Najít těmto zvířatům původního majitele je těžké, málokdo totiž ztrátu hlásí a nebo ho napadne optat se v Arše. „Je to často detektivní práce. Vyvěšujeme letáčky, že se takové zvíře našlo. V místě nálezu se vyptáváme lidí," popisuje Hancvenclová.