V čekárně, vymalované teplou oranžovou barvou, nechybí vedle židlí pro dospělé a jednoho stolku s omalovánkami pro děti na zemi dvě misky s čerstvou vodou. To kdyby pacienti dostali žízeň. Většinou zde totiž na vyšetření čekají psi, kočky a další domácí zvířata.

Přestože se Veterinární klinika v libereckém Růžodole přestěhovala nedávno do zbrusu nového sídla, majitelé zvířat většinou nebloudí. Najdou ji totiž vzdušnou čarou zhruba dvě stě metrů od domu státní veterinární správy, v němž byla 30 let. Sídlí stejně jako dřív na Ostašovské ulici, jen blíž ke středu města.

„Na staré budově visí cedule s oznámením, že jsme se přestěhovali. Lidi, když si nejsou jisti, taky telefonují. Telefonní číslo máme stejné jako dřív,“ podotkla veterinární lékařka Monika Uhlířová.

A majitelé pacientů jí dávají za pravdu. „Byli jsme tady na operaci. Věděli jsme, že je klinika přestěhovaná. Nová adresa nám nijak nevadí, vždyť je to blízko,“ svěřila se včera žena, která si včera před polednem odnášela z kliniky v náručí svého yorkšíra.

Klinika se musela stěhovat, protože státní veterinární správa prostory, v nichž veterinární lékaři ordinovali třicet let, potřebovala pro sebe. „Hledali jsme záměrně prostory, které by byly blízko. Máme stálé klienty, a navíc jsou na nás zvyklí místní chovatelé,“ vysvětlil jeden z pěti majitelů kliniky, lékař Vladimír Jurek.

Nakonec našli veterinární lékaři rozestavěný dům, jehož dokončení mohli přizpůsobit požadavkům kliniky. „Bývalý dům byl postavený ještě za socialismu. Tehdy samozřejmě ještě nevěděli, jak má moderní klinika vypadat,“ zdůraznil Jurek. Za minulého režimu byla klinika v Růžodole jedinou veterinou v Liberci. Dnes je soukromých veterinářů v každé čtvrti hned několik.

V Růžodole pracuje devět veterinárních lékařů, klinika má dva operační sály a jako jediná ve městě drží služby i v noci. Má nepřetržitý provoz. Když přepadnou domácího mazlíčka nějaké zdravotní potíže v hluboké noci, mohou jej sem dovézt majitelé rovnou, bez předchozího telefonování. Klinika ošetřuje i velká hospodářská zvířata a pečuje rovněž o zvířata liberecké zoo i jejího centra v nouzi Archa.

„Každý den ošetříme průměrně třicet pacientů,“ upřesnila Monika Uhlířová. Nyní, na prahu jara, zaměstnávají lékaře častěji srdeční potíže zvířat, způsobené prudkým střídáním teplot, ale i žaludeční a zažívací potíže. Oteplení podporuje také nárůst pacientů s infekčním kašlem. „V posledních letech mezi klienty přibývá hlodavců, pískomilů, potkanů i zakrslých králíků,“ prozradila veterinární lékařka. Jak zdůraznila, lidé by si měli co nejvíc informací o výživě a třeba nezbytném očkování zjistit dřív, než si zvíře pořídí. „Nedávno se jedna slečna divila, že nemůže krmit pejska chipsy,“ dodala lékařka.