„Dlouho jsem váhala, zda se opět připojím. Květen a červen představují pro zahradníky vrchol sezóny a práce nepočká. Místo vlastní zahrady tak jezdím po zákaznicích,“ svěřila se majitelka zahrady Vesecké trvalky Věra Přibylová. Nakonec se jí podařilo zahradu dočistit a návštěvníci se tak mohli pokochat květinovou krásou a v případě zájmu si i tu nějakou trvalku domů odnést.

Sama zaznamenala zvýšený zájem o zahradničení v posledních pár letech. Teď se ještě zvýšil díky epidemii koronaviru. Navíc přibývá lidí, kteří si uvědomují, že iluze bezúdržbové zahrady je neudržitelná, že vlastně ani neexistuje. „Začaly jim chybět kvetoucí záhony. Mají na zahradě spoustu konifer a keřů, ale ve výsledku mají pocit, že se jim zahrada v sezóně neproměňuje,“ podotkla Přibylová. A právě trvalky představují ideální možnost, jak to změnit. „Střídají se v kvetení a mají velmi rychlý efekt,“ doplnila.

O zahradničení se zajímala už v dětství, ale k samotnému prodeji se dostala až v době mateřské dovolené. „Spousta žen na mateřské získaný čas s dětmi, byť rozkouskovaný, využívá k novým věcem a není neobvyklé, když v tom oboru nakonec zůstanou,“ řekla zahradnice.

Trvalková samoobsluha funguje od roku 2015. Prodávají sazenice trvalek převážně v kontejnerech velikosti K9. „Vybíráme kultivary, které se nám osvědčily v drsnějších podmínkách Liberecka. Jedná se namátkou o orlíčky, rozrazily, šalvěje, perovskie, levandule, třapatky, jirnice či kuklíky. U většiny druhů se snažíme vybrat kultivary, které jsou efektní listem či květem tak, že ozvláštní a rozzáří každou zahradu,“ sdělila Věra Přibylová.