Kauza mistrovství světa je v médiích propírána do dnešních dní a stále panují nejasnosti okolo předraženého financování. Areál se nicméně využívá k mnoha sportovním událostem namátkou třeba k závodům Spartan Race, Kolo pro život nebo k Olympiádě dětí a mládeže. Od roku 2012 se sem také přesunul hudební festival Benátská! (dříve Benátská noc). Mnoho lidí z Vesce tato hudební přehlídka nenechává v klidu. Vadí jim hlavně hlasitá muzika a potulující se opilí fanoušci.

Vesec ovšem není jenom sportovní areál. Ve čtvrti se nachází rovněž hřiště Slovanu Vesec. Je jediné v Liberci, které nemělo travnatý povrch. To se ale změnilo a na konci srpna se zde bude slavnostně otevírat nově zrekonstruované hřiště.

V létě na Tajch

Ve Vesci se rovněž nacházejí vysokoškolské koleje nebo Liberečany oblíbený Vesecký rybník přezdívaný Tajch. Na něm se scházejí například i vyznavači nudismu.

Nevýhodou Vesce je málo parkovacích míst a absence velkého obchodu s potravinami. Lidé tak na nákup musí dojíždět do centra, což ovšem není takový problém. Autobusy městské hromadné dopravy č. 13, 24 a 26 sem jezdí každou chvíli.

Z historie liberecké čtvrti Vesec Vesec patřil k nejstarším českým obcím na území dnešního Liberce. První zmínka o něm pochází z roku 1412. Název obce pochází z německého slova Siebendörfel Sedmivsí, odvozeném po lenním statku šlechtice Jakuba von Heisterna. Do roku 1834 zde žilo přes 1700 obyvatel ve 231 domech. Počáteční osídlení bylo řídké, roztroušené podél cest, potoků a řeky Nisy. Postavilo se zde i několik továren. Tou největší byla mechanická přádelna z roku 1826. V roce 1904 se ve Vesci postavila tělocvična, která je zde dodnes. Roku 1976 byl Vesec připojen k Liberci.

Anketa: Co se vám na Vesci líbí a co naopak ne?

Patricie Pavlíková, 19 let, Podnikatelka

Nelíbí se mi zdejší silnice a cesty. Jedna díra je přímo před mým obchodem, když prší a projíždějí tu auta, tak mi voda stříká přímo na stánek. Pochvaluji si ale zákazníky. Dobře nakupují, jsou hodní a ochotní. Ani tu není hodně paneláků a laviček je dostatek. Sídliště mám ráda.

Marcela Hůlková, 53 let, Poštovní doručovatelka

Mně se nelíbí, že na sídlišti je málo parkovacích míst. Hlavně v ulicích Holubova a Fričova. Občas tu také chodí nevychovaná mládež, která dělá nepořádek. Naopak se mi líbí prostředí. Je tu hodně zeleně. Také oceňuji blízký rybník Tajch. Chodíme tam s manželem.

Kristýna Šormová, 22 let, Studentka

Na Vesci se mi líbí, že se sem přesunul festival Benátská. Mám to teď jen kousíček od domova. Velký festival Liberci scházel a konečně tu nějaký máme. Odpůrce Benátské chápu, ale vzkázala bych jim, ať ty tři dny vydrží a nechají nám je. Taky se mi líbí zdejší sportovní areál.

Libor Kočí, 19 let, Student

Na sídlišti se mi líbí, že je odtud dobrá dostupnost do centra, kousek od baráku mám autobusovou zastávku. Také je tady hodně parčíků, což je super. Blízko je také Tajch, takže se mám kde koupat. Nelíbí se mi, že tu občas jezdí dodávka, která prodává mléko a svým hlukem obtěžuje okolí.

Anna Muchová, 56 let, Pečovatelka

Ve Vesci jsem spokojená. Žiji tu už 29 let. Akorát mi scházejí parkovací místa, protože auta tu parkují doslova všude i v zeleni, což je škoda. Také mi tu schází větší obchod s potravinami, máme tu jen malý obchod, který nenabízí moc sortimentu. Pochvaluji si zdejší poštu.

zpracoval Martin Bláha