Zastavit pokračující zástavbu v okolí rybníka Tajch, zklidnit dopravu před místní základkou nebo zlepšit spojení MHD do centra Liberce. To jsou jen některé problémy, které by rádi vyřešili obyvatelé liberecké čtvrti Vesec. A někteří už mají konkrétní představu, jak na to.

„V městském zastupitelstvu sedím už osm let, ale moc z toho se mi prosadit nepodařilo,“ vysvětlil liberecký zastupitel Jaromír Baxa, proč ve středu večer svolal své sousedy a pokusil se jim představit vizi toho, jak by mohli o záležitostech ve své čtvrti rozhodovat efektivněji.

Řešení vidí Baxa ve zřízení samostatného městského obvodu. „Dnes nelze přesně spočítat, kolik peněz město ve Vesci investuje, přerozdělování financí není úplně fér,“ postěžoval si.V případě vzniku městského obvodu by Vesec měl svého starostu, zastupitelstvo i malý úřad. A o velké části záležitostí by si místní rozhodovali sami.

Na středeční setkání na hřiště u školy dorazilo přes 40 zdejších obyvatel. Jedním z nejskloňovanějších slov zaznívajících na schůzce, bylo „Vratislavice“. Právě tato liberecká čtvrť, která s Vescem přímo sousedí, je totiž už od roku 1991 zatím jediným libereckým městským obvodem. „Výborně jim to funguje, hospodaří s vlastním rozpočtem, mají opravené silnice, hřiště, kulturní centrum,“ upozornil zastupitel Baxa.

Někteří přítomní však projevili i obavy z možných rizik. „Podívejte, kolik nás sem dnes přišlo,“ upozornil jeden z místních. Sehnat dostatek lokálních politiků i úředníků by podle něj mohl být problém. „Já jsem optimista. Když lidé uvidí, že mají reálnou moc o něčem rozhodnout, bude to pro ně motivace,“ reagoval Baxa.

Na setkání se řešilo také, zda do chystaného obvodu zahrnout i sousední Doubí. „Bylo by nás víc, měli bychom větší vyjednávací sílu,“ poukázal jeden z přítomných. „Teď máme neshody s velkým Libercem, mohli bychom mít i neshody s Doubím,“ oponovala mu jeho sousedka.

Někteří Vesečtí se také báli, zda by jim kromě lákavých výhod a práv nepřibyly i nepříjemné povinnosti. „Nechci slibovat, že budeme mít spoustu peněz a úplně o všem si rozhodovat sami,“ upozornil Baxa. „Pokud ale budeme chtít něco prosadit, snazší vyjednávání bude mít člověk z pozice starosty městského obvodu než z pozice běžného občana,“ dodal.

Část lidí, kterým se myšlenka zalíbila, nyní začne s přípravou místního referenda o zřízení městského obvodu. Podle Baxy by se mohlo uskutečnit už letos na podzim společně s komunálními volbami. V případě úspěchu by se zhruba pětitisícový Vesec stal druhým libereckým obvodem. V republice má své obvody ještě Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Ústí nad Labem, Pardubice a Opava.