Věřitelé totiž nesouhlasí s plánovaným postupem státu, který je ochoten jim vrátit pouze DPH ze smluv, jež nebyly uhrazeny. Informovali o tom zástupci sdružení Martin Pánek a Vojtěch Hlaváček. Organizační tým, vedený Kateřinou Neumannovou, po sobě zanechal dluhy ve výši 108 milionů korun bez penále.

Podle nedávného vyjádření ministra školství Josefa Dobeše (VV) stát věřitelům dluhy po libereckém šampionátu nevrátí. Po uhrazení DPH ze strany státu by se o zbylou částku měly podle ministra postarat liberecká radnice a lyžařský svaz. S tím však sdružení zásadně nesouhlasí a opakovaně se snaží s Dobešem setkat. „Celkem již byly stanoveny čtyři konkrétní termíny schůzky, které byly následně zrušeny,“ uvedli Martin Pánek s Vojtěchem Hlaváčkem.

Dobeš však popřel, že by se jednání s věřiteli vyhýbal, odvolal jen jednu schůzku. Materiál o vypořádání libereckého šampionátu je do pondělí 20. září v připomínkovém řízení, poté jej podle ministrova mluvčího Václava Koukolíčka předloží na jednání vlády. Věřitelé tvrdí, že podle jejich informací je součástí materiálu právě návrh dotace na uhrazení DPH.

Věřitelé podali už dvě desítky žalob

„Považujeme navrhovanou výši za absurdní vzhledem k angažovanosti státu a přístupu vlády pana Mirka Topolánka a jednak především z podstaty samotné formulace a účelu připravované dotace, kde by z našeho pohledu mohlo dojít ke zvýhodnění věřitele,“ uvedlo sdružení. Dodalo, že i vzhledem k brzkému projednávání materiálu považují odkládání schůzky z Dobešovy strany za záměrné.

Věřitelé již kvůli mistrovství podali na dvě desítky žalob. Pánek s Hlaváčkem uvedli, že se věřitelé v nejbližších dnech setkají a projednají další případné žaloby na stát, lyžařský svaz, město Liberec či Neumannovou. Sdružení zastupuje 54 z celkového počtu 83 firem, jimž organizační výbor dluží peníze.

V souvislosti s mistrovstvím již policie obvinila dva muže - bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing cz Josefa Nadrchala. Údajně společně zadali zakázku za 24,2 milionu korun předem vybrané firmě, a tím vyřadili ostatní možné zájemce. Podle protikorupční policie bude pravděpodobně stíhaných nakonec víc.

Námitky měl také kontrolní úřad

Na nesrovnalosti při šampionátu upozornila i zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu. Loni v únoru podal kvůli postupu Liberce a Technické univerzity při přípravách mistrovství i trestní oznámení na neznámého pachatele.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo loni od 18. února do 1. března. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně Kateřina Neumannová.

K největším věřitelům loňského šampionátu patří liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při mistrovství. Lidé jezdili po městě zadarmo.