Liberecký deník
je na Facebooku
Připojte se

„Lékařský odborový klub (LOK) šel v jednání na samou hranici možností. Lepší podmínky k získání atestace a přístup k dalšímu vzdělávání pro mladé lékaře byly odsunuty k dalším jednáním v neurčitém termínu. LOK couvnul i v dalších požadavcích, jako například možnost zachování podmínek při stažení výpovědi. A slíbené peníze nejprve snížil na částku, že se vzhledem k miliardovým tunelům jedná už o drobné, navíc podmiňuje vyplácením ve formě osobního ohodnocení. Dál už se opravdu ustupovat nedalo,“ komentuje průběh posledních jednání mezi LOK a ministrem zdravotnictví Hegerem mladý lékař.

Podle něj jsou přísliby ministra přinejmenším velmi vágní a cena, o kterou šéf rezortu a potažmo celá vláda hrají vabank, velmi vysoká. „Jde o životy pacientů, ale i naprosté rozvrácení celého zdravotnického systému. To jsou škody, které se budou napravovat velmi dlouhou dobu,“ konstatuje smutně fakt, že ne lékaři, ale vláda svým přístupem staví pacienty do nezáviděníhodné situace rukojmích.

„Všechny odborné lékařské společnosti se shodují, že po našem odchodu nebude možné zajistit ani akutní péči. Je to prostě nereálné,“ říká lékař. „On stejně jako jeho kolegové musí nyní čerpat zbytky dovolené z loňského roku. Kvůli počtu přesčasových hodin si je většina z nich nemohla vybrat. „Snažíme se střídat, ale už teď je situace na oddělení (ARO, pozn. redakce) na samé hranici možností,“ říká anesteziolog. V liberecké nemocnici se pomalu přestává s plánovanými zákroky a řeší se především akutní stavy. Těch teď v zimních měsících není málo. „Traumatologie by mohla jet 24 hodin denně,“ popisuje Sedlák.

Výpověď zatím nestáhl z libereckých lékařů ani jediný. Stále ale věří, že se stane zázrak a lékaři získají důstojné podmínky pro svou práci doma. „Moc si to všichni přejeme, přestože nabídky ze zahraničí se hromadí,“ potvrzuje.

„Jde o životy pacientů, ale i naprosté rozvrácení celého zdravotnického systému. To jsou škody, které se budou napravovat dlouho.“

O liberecké lékaře mají zájem zejména jak například v sousedním Německu, tak i ve Velké Británii. Nahrává tomu i fakt, že za dva roky vyprší zemím EU výjimka ze zákoníku práce o přesčasových hodinách. Tamní vlády na rozdíl od české ovšem řeší situaci hrozící kolapsem zdravotní péče s předstihem. Jako jednu z možností včasného zajištění dostatečného počtu lékařů pro své nemocnice vidí i v lukrativních nabídkách pro české lékaře. A to v oblasti platů, ale i vzdělávání. Svědčí o tom mimo jiné i lékařský veletrh, který se v květnu letošního roku uskuteční právě v Praze.

O tom, že k dohodě nedojde a on, stejně jako jeho kolegové, 1. března opustí pacienty, s nimiž zejména na urgentní péči prožívá jejich boj o život, zatím mluvit nechce. Už jen samotná představa je pro člověka, který se k pacientům, stejně jako jeho kolegové, vrací namísto povinného volna i po čtyřiadvacetihodinové službě, je pro něj v tuto chvíli příliš bolestná.