„Byť se jedná o malou stavbu, pomůže mnoha lidem. Součástí rozhodnutí rady bylo vypsání výběrového řízení na dodání toalety a zároveň odsouhlasení dodavatele, který připraví a zrealizuje v co nejkratší době všechny přípojky, které jsou k tomu potřeba,“ sdělil náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Toalety na Sokolovském náměstí se budou realizovat již brzy

Projekt na stavbu veřejně přístupné bezbariérové toalety na Sokolovském náměstí připravil odbor Kancelář architektury města Liberce a předpokládaná výše veřejné zakázky se vyšplhala 2 050 000 korun bez DPH. Současně s vypsáním výběrového řízení na samotnou veřejnou toaletu rada města schválila vybudování přípojek vody, kanalizace a přípojky nízkého napětí. Tyto práce započnou ihned po předání staveniště dodavatelské firmě, kterou je společnost Inženýrské stavby Holeček.

Táta utekl hrobníkovi z lopaty, podzim odjedeme v plné palbě
Táta utekl hrobníkovi z lopaty, přiznal syn zpěváka Krucipüsku Tomáš Hajíček

„Jsem rád, že se povede již brzy realizovat jedna ze dvou plánovaných veřejných toalet v samotném centru města, po kterých občané tak volají. Bude se jednat o veřejnou toaletu, která bude bezbariérová a hlavně samočistící tak, aby vyhovovala současným vysokým nárokům na hygienu,“ zdůraznil Janďourek.

V minulosti se počítalo s vybudování veřejných toalet v dolním centru Liberce na Soukenném náměstí, zde se nakonec podle Janďourka od jejich realizace upustilo. Právě na Soukenném náměstí mohou kolemjdoucí narazit na bývalé veřejné toalety přezdívané liberecké metro. Přiléhavý název získalo zařízení kvůli svému vstupu do podzemí a jako veřejné záchody fungovalo s přestávkami do roku 2002. Z technických důvodů došlo k jejich uzavření, vchody jsou dnes zavřené. „Bylo to zvláštní, když uprostřed poměrně pěkného náměstí s květinami byly schůdky, které vedly na WC. Několikrát jsem ho i využila, a to hlavně s dětmi,“ zavzpomínala Markéta Ježková z Liberce.

Obnova tzv. metra by byla nákladná

Veřejnost v minulosti navrhovala využít tyto bývalé toalety k nejrůznějším účelům – od kavárny přes klub a galerii až po botanický koutek. Město původně uvažovalo o jejich obnově, ale stavební odborníci varovali před vysokými náklady. Prosakuje sem voda a nejdříve by muselo dojít k nákladné hydroizolaci. „Předběžné odhady na obnovu a vybudování výtahů kvůli bezbariérovému přístupu vycházely na 20 milionů korun. Oproti nadzemní toaletě, která vychází do dvou milionů korun, je to zatím příliš mnoho,“ osvětlil primátor města Liberec Jaroslav Zámečník. „Nevylučuji, že se to může v budoucnosti za deset, patnáct let vyplatit, nebo na to může být jiný pohled. Dnes zatím jdeme cestou zajistit službu co nejlevněji pro lidi,“ doplnil.

Liberec, Šaldovo náměstí
Křižovatka na libereckém Šaldově náměstí se zkomplikuje. Vypnou tu semafory

Aktuálně veřejné toalety fungují na vlakovém a autobusovém nádraží, na terminálu městské hromadné dopravy ve Fügnerově ulici a v budově liberecké radnice. Záchody jsou součástí i obchodních center jako Forum Liberec, Plaza či Delta. V minulosti město oslovilo majitele restauračních zařízení. Ze zhruba čtyřiceti oslovených zareagovalo šest, tito provozovatelé podnik označili speciální samolepkou tak, aby lidé poznali, že se jedná o místo s veřejně přístupnou toaletou. „Po rekonstrukci Uranu vzniknou v jeho zázemí další dvě veřejné toalety,“ dodal Zámečník.

Mohlo by vás zajímat: Tunely i skočky. Nadšenci a jejich čtyřnozí parťáci soutěžili v Dlouhém Mostě

Zdroj: Jiří Louda