Jedná se o jedinou prádelnu tohoto druhu v regionu, žádné jiné podobné zařízení v Libereckém kraji není. Jak přiznal jednatel společnosti Jiří Brázda, inspiraci našli v zahraničí, kde je tato služba populární.

„Samoobslužné prádelny úspěšně fungují i ve větších krajských městech České republiky jako Praha, Brno, Olomouc či Hradec Králové. Češi jsou vynalézavý národ a na podobné zefektivnění domácích prací si rychle zvykají,“ dodal Brázda.

Vladimír Beneš (vpravo) s jedním ze svých svěřenců.
Myslím jen na výhry, jsem ambiciózní, říká trenér ploutvového plavání z Liberce

Když hledali novou lokalitu, kde otevřít další pobočku, jevil se Liberec jako jasná volba. Za rok se jim podařilo vybudovat síť zákazníků a dostat se do povědomí místních obyvatel. „Nicméně kvůli tomu, že naše prádelna nesídlí úplně v srdci Liberci, ale kousek od obchodního domu Forum v zákoutí, máme v tomto směru ještě rezervu,“ řekl Brázda.

V prostorách prádelny jsou čtyři pračky o kapacitě 10 a 18 kg a tři sušičky, které pojmou buď 14, nebo 25 kg prádla. Platit se dá mincemi či žetony, které návštěvník získá v měničce peněz. „Poté stačí zvolit daný program a buď počkat přímo v provozovně, kde je k dispozici wi-fi zdarma, nebo si odskočit do města,“ popsal Brázda.

Vyprání trvá zhruba čtyřicet minut. Za menší várku zaplatí zákazník 120 korun, za větší o čtyřicet korun více. Využití sušičky vychází na padesát korun. A kdo nejvíce využívá této služby? „Převažují ženy od rodin ve věkové skupině 25–45 let. Podstatnou část klientely tvoří i senioři a svobodní lidé. Pračky využívají jak k praní běžného prádla, tak i velkých kusů, jako jsou potahy na matrace, spacáky, deky či polštáře,“ vylíčil Brázda.

Liberec bojoval s nákazou.
FOTO: Nouzový stav trval dva měsíce. I Liberec s nákazou bojoval statečně

A jak zařízení lidé v Liberci vnímají? „Prádelnu využívám od začátku opravdu často a hodlám v tom pokračovat. Jen někdy zlobí mincovník, jinak jsem naprosto spokojená,“ řekla pravidelná návštěvnice Martina Večeníková.

„O samoobslužné prádelně jsem věděl už delší dobu díky Facebooku, ale poprvé jsem ji vyzkoušel minulý týden. Rozbila se mi pračka a nahromadilo se mi hodně prádla. Zprvu jsem se toho obával, ale vše proběhlo v pořádku a získal jsem novou zkušenost,“ podotkl Jiří Vykoukal.

Plošná karanténa zasáhla i libereckou prádelnu, kde se pračky a sušičky zastavily do 27. dubna. Aktuálně už je v provozu za dodržení hygienických opatření. „Nově má zákazník možnost volby speciálního antibakteriálního gelu SQ Purifier, který zbaví textilie bakterií i virů při nízkých teplotách,“ přiblížil novinku Brázda. „V současné době pracujeme na tom, abychom umožnili klientům další možnost platby v liberecké provozovně, a to mobilní aplikací a platební kartou,“ dodal.