„Dnes má každé páté dítě ve věku od 6 do 12 let nadváhu a každé desáté dítě v tomto věku je obézní. Tato situace se navíc stále zhoršuje, protože lidem vyhovuje konzumace vysoce energetických pokrmů a nízká fyzická aktivita,“ upozornila liberecká lékařka Ludmila Truhlářová.

Na vině je podle ní i to, že část dětí vůbec nesnídá, jí hodně nezdravé uzeniny a sladké pečivo. Děti také málo pijí, ve věku od 6 do 15 let by měly přijímat 1,8 až 2 litry tekutin denně. Dotazníková akce Venkovského prostoru ukázala, že toto doporučené množství dodržuje jen málokteré dítě. „Škola má nezastupitelnou úlohu a může významně ovlivnit chování dětí,“ poznamenala lékařka Ludmila Truhlářová.

Liberecká společnost Venkovský prostor, o.p.s. proto pro pedagogy uspořádá deset seminářů akreditovaných ministerstvem školství. „Pro žáky zapojených škol připravujeme také soutěž na téma Ovoce a zelenina pětkrát denně,“ poznamenal koordinátor projektu Zrcadlo výživy Jan Tandler.

Dodal, že na školách v Libereckém kraji se také v rámci projektu budou pořádat projektové dny, jejichž součástí budou exkurze, přednášky či plnění úkolů z oblasti zdravé výživy a vaření.

Ve spolupráci s dalšími odborníky potom Venkovský prostor plánuje v rámci projektu vydat metodickou publikaci, ve které se zaměří na to, jak lze začlenit téma výchovy dětí ke zdravé výživě do školního vzdělávacího programu a formou modelových situací nabídne způsob interaktivní práce se žáky.

Projekt Zrcadlo výživy, který je zaměřený na Liberecký kraj, spolufinancuje Evropský sociální fond a státní rozpočet České republiky.