Léčí lidi už 35 let 
a poslední roky navíc pro společnost Medica Sever, kde pracuje, pomáhá shánět lékaře do obtížně obsaditelných míst. Hlavně do menších měst a na venkov. Jde to ale ztuha. „Praktičtí lékaři se koncentrují do měst, která mají nad padesát tisíc obyvatel a na venkov se jim vůbec nechce. Sám to vidím, třeba u hranic 
s Polskem máme dlouhodobě problém," říká Libor Maryško.

Čím si to vysvětlujete?
Je to způsobeno několika věcmi. Jednou z těch důležitých je, že je praktických lékařů obecně nedostatek. A řekl bych, že se ten problém prohlubuje. My jsme mimo jiné vzdělávacím střediskem pro budoucí lékaře. To znamená, že je připravujeme po škole, promoci, k atestacím z všeobecného praktického lékařství. A vidím, že i pro tuto přípravu se nám lékaři získávají hůře. A pokud už je získáme, dopředu nám říkají, že chtějí 
z různých osobních důvodů zůstat ve velkých městech. Nejčastěji v Praze. A tím se volně dostáváme k druhé věci, která stojí za tím, že na venkov praktici odcházejí spíše výjimečně. Je to pocit, že tam nebude tolik příležitostí.

V jakém smyslu?
Vezměme si třeba mladou dostudovanou lékařku, která je zatím bez partnera, bez rodiny. Ta může mít pocit, že na venkově nebude mít tolik příležitostí ke společenskému vyžití, k seznámení a ani k odbornému růstu. Podobné to může být i u mužů. Prostě snahou mladých je zůstávat ve velkých centrech, když už se tedy rozhodnou že půjdou do oboru praktické lékařství.

Vy se snažíte lékaře do míst, kde chybí, přivést. Kde se to 
v současné době nedaří?
Jedním z konkrétních míst je třeba jak už jsem zmínil příhraniční oblast na Frýdlantsku – Habartice a okolí. Tam se nám prostě nedaří sehnat praktika, který by tam ordinoval celý týden. Takže tam musí dojíždět lékař z Liberce. Podobná situace je třeba i ve druhém výběžku, Šluknovském. Asi největší problémy jsou tam ve Varnsdorfu a Rumburku.

Čím se vůbec lákají lékaři, aby si v menších městech a obcích otevřeli ordinaci?
Kromě běžných věcí jako je plat, jsou to výhody, které velmi často nabízejí samy obce a města. Celá řada starostů ten problém velmi citlivě vnímá a snaží se pomoci lékaři třeba materiálně. V případě, že ordinace patří pod městský úřad, může ji lékař dostat za velmi nízký pronájem. Setkáváme se také s tím, že obce mají pro lékaře připravený byt a snaží se mu změkčit i sociální situaci. Třeba přednostně umístit děti do školky. Ale efekt to zatím příliš nemá. I když já osobně vidím v tom, být venkovským lékařem, 
i řadu výhod.

Jaké například?
Když nebudu mluvit o klidnějším prostředí, tak třeba 
v image lékaře. Nezapadne do šedi velkoměsta. Jejich kredit se snáze buduje, protože je tam velký potenciál pacientů, i když třeba rozptýlených.

V současné době ale na mnoha místech praktičtí lékaři i na venkově jsou, jenže jde často 
o starší lidi. Co bude, až budou chtít odcházet do důchodu. Troufnete si odhadnout?
Nastanou další problémy. My už takové případy máme. Nedávno nám byla opakovaně nabízena ordinace v Hejnicích, kde chtěl velmi zkušený lékař odejít do důchodu. Ale nemohli jsme se domluvit, protože prostě do lokality Raspenava – Hejnice nikdo nechtěl. Nakonec se ta situace vyřešila tím, že sem přišel lékař z nemocnice ve Frýdlantu, ale podobných případů bude, jak říkáte, přibývat. Pak se budou muset hledat nejrůznější řešení. Třeba sáhnout po lékařích z ciziny, jak už se to dneska děje.

To je cesta?
Ano a poměrně dobrá. Protože se nedá čekat, že praktiků u nás bude přibývat nebo že nebudou chtít odcházet za lepším do ciziny, jak se to běžně děje. Oni už cizinci u nás jsou, i třeba v nemocnicích. I u nás máme například lékařku původem z Vietnamu, která patří k nejlepším. Ze zkušenosti víme, že jakmile se podaří překonat jazykovou bariéru 
a lékař se lidově řečeno rozmluví, tak jde o doktory velice rovnocenné a pilné. Uvidíme, jak to bude dál. Teď například jednáme s lékařem ze Srbska, který je také dobře jazykově vybavený. Takže snad tohle by mohla být ta cesta, jak lékaře dostat i do příhraničí.

Libor Maryško

- narodil se 7. ledna 1954 v Semilech

- promoval v roce 1979, od té doby pracuje jako lékař

- od roku 1995 pracuje ve společnosti Medica Sever

- je praktický lékař a internista