Do akce, která se koná dvakrát do roka, se zapojilo i známé liberecké Knihkupectví a antikvariát Fryč. To otevře vstup do knižního světa minutu po půlnoci. „Pro návštěvníky jsme připravili Velkočtvrteční seanci literárních zombíků. Žádný knihomol, vášnivá čtenářka, krásných dívek knižní balamutitel nejde před půlnocí spát! Kromě knih bude připravena i kapka bílého, červeného či portského,“ popsal program knihkupec a majitel obchodu Martin Fryč.

V čem vy jako knihkupec vidíte největší přínos Velkého knižního čtvrtku?
Líbí se mi původní myšlenka, a to v jednom dni představit několik mimořádných knih. Dává to knihkupcům mimo jiné příležitost vymyslet malá či větší překvapení, pozvat autor na besedy a autorská čtení atd.  Letos připravujeme půlnoční prodej s přípitkem. Někdo se možná opravdu těší na nového Tolkiena či Aleše Palána a bude je chtít číst hned.

Jak hodnotíte kvalitu vybraných titulů? Knižní čtvrtek se koná dvakrát do roka, není to hodně?
Je pravda, že jarní Velký knižní čtvrtek bývá někdy trochu Popelkou. Ale například ten loňský přinesl mimořádné překvapení, knihu o šumavských samotářích Raději zešílet v divočině, která pak měla čtyři vydání a stala se jednou z nejoblíbenějších knih roku.

Jaká kniha vás osobně z letošního výběru nejvíce zaujala?
Těžká otázka. Nejvýše v mé velkočtvrteční hromádce leží nový Tolkien, kniha „lékaře bez hranic“ Tomáše Šebka, komiks O Červenáčkovi a ovšem nesmím opomenout nový titul od Aleše Palána.

| Video: Youtube

A který titul by naopak mohl vyvolat největší čtenářský zájem?
Asi právě setkání se samotáři z Čech a Moravy, tedy kniha Jako v nebi, jenže jinak. Pro čtenáře z Liberecka a Jablonecka bude tím přitažlivější, že jedna vyzpovídaná samotářka je z Jizerských hor.

close Velký knižní čtvrtek proběhne i v Knihkupectví a antikavriát Fryč. info Zdroj: Archiv knihkupectví zoom_in

Lze opravdu říci, že se jedná o výběr toho nejlepšího?
Upřímně řečeno bych uvítal poloviční počet knih. Ne proto, že by některé nebyly dobré, i když výjimka se najde. Spíš proto, že dvacet knih je poměrně hodně a my pak děláme pro zákazníky jakýsi výběr z výběru. Myslím si, že například devět titulů by stačilo a stále by zůstala zachována sympatická myšlenka Velkého knižního čtvrtku „pro každého něco“.

Jaké další knižní akce se chystají?
Boj o čtenáře-zákazníka je velký. Mladší a poněkud komerčnější sestra Velkého knižního čtvrtku, Knihománie, je za dveřmi.

Vaše knihkupectví je známé tím, že pořádá vlastní kulturní program. Na co se mohou lidé těšit v nejbližší době?
V souvislosti s Velkým knižním čtvrtkem se velmi těším na večer s Alešem Palánem. Liberec má tu čest, že tu svou novou knihu autor představí hned druhý den po jejím vydání. Večery s ním jsou mimořádné a umocňují čtenářský zážitek. Můžete posoudit sami už tento pátek od 18.00. Dále chystáme debatní večer s členy Kanceláře architektury města Liberec (22. 10.) a poslední říjnový den dlouholetý pracovník Severočeského muzea Ivan Rous představí svou novou knihu Jeskyně a doly Jizerských hor. Nadále pokračují i večery Science Cafe a literárně-hudební akce Open Mic. Zajímavá bude i spolupráce s aktivními občany iniciativy Milion chvilek pro demokracii.

Nedávno jste spustili další ročník nedělních pohádek. Jaký je o ně zájem?
Letos se jedná už o 27. sezónu. Většina pohádek je určena dětem od tří let, někdy i starším. Celkově se snažíme o neformální prostředí, aby to mohl být i například příjemný první knižní kontakt a první divadelní zážitek pro malé diváky. Zájem stále přetrvává a pohádky už si našly stálé návštěvníky.