Lidé ve fabrikách se bojí o práci. Všude kolem nich se mluví o omezení výroby a tím pádem o propouštění. Oslovené firmy ale tvrdí, že se žádné velké propouštění nechystá, ba naopak chtějí po Novém roce nabírat nové dělníky. „Padáka už dostalo několik lidí, mluví se také o tom, že budeme doma na 60 procentech," řekl mladý muž pracující v libereckém závodu DENSO, který z obav o místo nechce být jmenován.
Podle vyjádření společnosti se ale kmenoví zaměstnanci nemají čeho bát. „Stávající situace v naší firmě ukazuje na mírný pokles výroby s ohledem na dobře rozložené portfolio projektů a zákazníků. V současné době společnost nezamýšlí propouštět své kmenové zaměstnance," uvedla mluvčí společnosti DENSO Edita Dostálová.
Kmenoví zaměstnanci tedy zůstanou. Vyhazov dostanou pracovníci z agentur. „Výkyvy výroby standardně pokrývají agenturní zaměstnanci. V nynější situaci, kdy došlo k určitému poklesu výroby, jsme dočasně snížili počet těchto pracovníků," dodala Dostálová.
Podobné je to i v další velké fabrice v průmyslové zóně v Liberci, ve firmě Fehrer. „Normálně vyrábíme. Dochází k běžnému propouštění zhruba 10 zaměstnanců z důvodů jako je odchod do důchodu, nebo nástup na mateřskou dovolenou, propouštíme i pracovníky z agentury," řekl Petr Hanus, ředitel libereckého závodu Fehrer.
Za přesčas je volno
Na pokles výroby se už dopředu připravili například ve společnosti Benteler.
„Zavčasu jsem zavedli preventivní opatření, omezili jsme nábory nových zaměstnanců a ti současní si přesčasové hodiny vybírají formou náhradního volna," vysvětlil Tomáš Lánský, personální ředitel chrastavského závodu Benteler.
V tomto podniku to tedy v praxi je tak, že místo toho, aby dělníci, pro které není zrovna práce, byli doma například za 60 procent platu, tak si vybírají náhradní volno za přesčas. Ten jim dříve zaměstnavatel proplácel a nyní jej měli ve fondu hodin.
Žádné hromadné propouštění nemá nahlášeno ani Úřad práce v Liberci. „Když jde o nějaké větší propouštění, společnosti nám to musí dát vědět, v současné době tu nic takového zaznamenáno nemáme," uvedla Hana Polmová, ředitelka Úřadu práce v Liberci.
Budou chtít dělníky
Po Novém roce mají začít nábory právě do těchto podniků zabývajících se automobilovým průmyslem. „Od ledna budeme rozšiřovat pracovní pozice dělník o desítky míst," podotkl Petr Hanus, ředitel libereckého Fehreru.
Časté propouštění, nejistota současného zaměstnání, zdražování a vůbec strach
z budoucnosti se silně odrazuje na duševním zdraví lidí.
„V ordinacích lékařů se objevují začasto lidé, kteří v důsledku stresu z obav o práci nebo ze situace v zaměstnání často somatizují. Trápí je například chronická bolest hlavy, zad. Trpí nespavostí, jsou výbušní, rychle se jim mění nálada. Celkově jsou bez energie a připadají si bezvýznamní. Objevuje se u nich úzkost, která se může rozrůst až na depresi," popisuje nejčastější případy psychoterapeut Petr Moos.