Velká voda odnesla i například říční stavby jako jezy, a samozřejmě i zajímavé staré mosty.

„Za největší škodu považujeme to, že jsme na Liberecku přišli o čtyři stavby úplně. Přitom roubenku v Heřmanicích spláchla povodňová vlna beze stopy. Ani jeden prvek původní historické stavby jsme nestihli uchovat,“ vysvětlil Jiří Křížek z liberecké pobočky Národního památkového ústavu.

Druhou nenávratně ztracenou kulturní památkou je roubenka z konce 18. století v osadě Víska ve Višňové na Frýdlantsku. Ta sice velké vodě odolala, ale musela být nakonec kvůli narušené statice stržena.

„Tři sta let stál tento podstávkový dům na stejném místě, vydržel všechno,“ podotkl Jiří Křížek. „Stál na písku, voda podemlela jeho základy. Kdyby byl postavený z cihel, sesul by se hned. Do poslední chvíle se bránil,“ dodal. Hrázděný dům ve Vísce ale ještě před demolicí stačili památkáři zdokumentovat a některé historické stavební prvky z něj zachránit, třeba tesařské spoje.

Povodeň smetla také secesní most v Chrastavě, nedávno opravený. „Šlo o jeden z mála zachovalých secesních mostů nejen v kraji, ale v celé republice,“ připomněl památkář. Jak k tomu prozradil, město Chrastava chce postavit podle původní kulturní památky její kopii a přitom použít třeba originální části zábradlí nebo osvětlení, které z původního mostu zbyly.

Roubenku zbourali, ačkoliv nemuseli

V Chrastavě padla při hektickém demolování po povodni i roubenka, číslo popisné 131, která však tolik poničená nebyla. „Dům demoliční četa strhla unáhleně, z obavy, že by mohl spadnout a někoho ohrozit,“ podotkl Jiří Křížek.

Jinou památku se naopak památkářům podařilo zachránit. V Chrastavě už byl na bývalou kovárnu vydaný posudek statiků, který ji odsuzoval k demolici. Naštěstí památkáři stržení domu zabránili. „Povodeň smetla také klenutý silniční most v Nové Vsi z poloviny 19. století. Nebyl sice prohlášený za kulturní památku, ale klidně by mohl být. Ztráta je to veliká,“ dodal Jiří Křížek.

Zhruba dalších 60 historických staveb, domů i kapliček, povodeň hodně poškodila. K tomu zmizely i třeba kamenné kříže podél cest, což je případ smírčího kříže v Raspenavě. Škody na památkách jen na Frýdlantsku odhadují památkáři na 40 milionů, v kraji to bude až sto milionů.