Mezi soutěžícími nechyběli příslušníci městských policií, Vězeňské služby ČR, Celní správy ČR, Armády ČR, Policie ČR a členové kynologických klubů. Z plemen převažovali už tradičně belgičtí ovčáci malinois, dále němečtí ovčáci nebo holandští ovčáci krátkosrstí.

„Plnění úkolů obranných prací, které byly pro některé psy velkým oříškem, přihlížela více jak stovka diváků, pro které se stala soutěž lákavou podívanou, mnohdy spojenou s údivem, k čemu všemu jsou služební psi vycvičeni a jaké situace jsou schopni zvládnout díky sehranosti se svým psovodem. Nejtěžší práci však měli figuranti, kteří zde byli v roli ukrytých, utíkajících nebo útočících pachatelů,“ řekl ředitel soutěže Jiří Kolář.

18. ročník celostátní soutěže služebních psů Velká cena Městské policie Liberec

Zdroj: Jiří Louda

Na soutěžící čekaly různé disciplíny. Služební psi museli ukázat poslušnost, když překonávali kladinu, překážky skokem a šplhem či prolézali betonovou trubkou. Ve Vazební věznici Liberec na ně čekal průzkum objektu. Další disciplína spočívala v odhalení ukrytého pachatele a následném zpacifikování druhého útočícího pachatele. Nechybělo zadržení útočícího ozbrojeného pachatele, utíkajícího pachatele, který se ztratil z dohledu, nebo zadržení pachatele, který se snažil ujet z místa činu na jízdním kole. „Poděkování patří rozhodčím, figurantům a členům klubu, kteří se vzorně postarali o průběh soutěže,“ zdůraznil Kolář.

Z celkového vítězství se mohl radovat Pavel Hartman a jeho belgický ovčák Herakles Bohemia Col-Bri, kteří reprezentovali Vazební věznici Praha – Ruzyně. Třetí místo v této náročné konkurenci obsadili zástupci Městské policie Liberec, a to služební pes belgický ovčák Aubrey get Gangster, kterému jeho psovod Roman Čermák přezdívá Báďa. Sehraná dvojice se zároveň umístila na 1. místě v soutěži družstev.

Výsledky soutěže

Nejlepší jednotlivci:
1. místo: belgický ovčák Herakles Bohemia Col-Bri a Pavel Hartman, Vazební věznice Praha - Ruzyně
2. místo: belgický ovčák Aslan Tomanland a Michal Albani, Vězeňská služba ČR - Věznice Rýnovice
3. místo: belgický ovčák Aubrey get Gangster a Roman Čermák, Městská policie Liberec

Nejlepší kontrolní výkon s protiútokem:
belgický ovčák Air Max Lebenswolf a Karel Dušek, Vazební věznice Praha - Ruzyně

Nejlepší družstva:
1. místo: belgický ovčák Aubrey get Gangster a Roman Čermák, Městská policie Liberec + belgický ovčák Aslan Tomanland a Michal Albani, Vězeňská služba ČR - Věznice Rýnovice
2. místo: belgický ovčák Extreme Bohemia Felicitas a Kamila Pešková, Vazební věznice Liberec + belgický ovčák Dark Fox ze Six-Bau a Petra Adamcová, TART Ústí nad Labem
3. místo: holandský ovčák Erhard de Alphaville Bohemia a Martin Weiss + holandský ovčák Earleen de Alphaville Bohemia