Zřejmě nejoblíbenějšími trhy napříč krajem jsou ty jablonecké. Na Mírovém a Farského náměstí a do pěší zóny dorazila se svým zbožím téměř stovka prodejců. Jablonecký jarmark je ale unikátní především svojí rozmanitostí. „Najdu zde vše od velikonočních a jarních ozdob přes sirupy, šátky, keramiku až po bramborové placky, které si zakoupím každý rok,“ řekla ještě před návštěvou Klára Hlavatá.

Další obyvatelka Jablonce její slova potvrzuje. „S rodinou jezdíme na trhy na Sychrově nebo do Liberce. Těm jabloneckým se však nevyrovnají,“ říká mladá maminka Petra.

Tradiční jarní akce na náměstí před radnicí s sebou přináší i bohatý doprovodný program ve folklorním duchu. Novinkou pro letošní rok jsou prodejci, kteří se účastní Tatrhů. „Osmi prodejcům Tatrhů jsme poskytli prostor na náměstí Dr. Farského,“ informovala Iva Bendová za jablonecké Eurocentrum, které společně s městem trhy pořádá.

Velký jablonecký jarmark potrvá až do pátku 19. dubna. Po celé tyto dny můžete sledovat také výrobu proutěných košíků a další řemeslné ukázky. V Ekocentru mají děti možnost si vyrobit velikonoční dekorace a vyzkoušet si zdobení vajíček různými způsoby.

V České Lípě na farmářské trhy

Velikonoční atmosféru mohou už nasávat obyvatelé Liberce. Na náměstí před radnicí se velikonoční trh otevřel v pátek 12. dubna a potrvá až do neděle 21. dubna. I zde je připraven doprovodný program. 

Velikonoční veselí zatím neprožívají v České Lípě. Tam se speciální jarmark na Škaredou středu, Zelený čtvrtek a Velký pátek nekoná. „Každý čtvrtek od 8 do 13 hodin máme farmářské trhy na Škroupově náměstí. Kromě běžné nabídky bude ale sortiment i velikonoční, jako jsou mazance, beránci, pomlázky nebo kraslice,“ uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Radnice sice velikonoční trhy neorganizovala, ale Jarní slavnosti ano. Pálení čarodějnic a stavění májky se letos odehrají na vodním hradě Lipý. „Pálení čarodějnic začíná v úterý 30. dubna v 16 hodin, těšit se můžete na mažoretky, taneční skupinu, čarokadeřnictví, kouzelné sklepení, soutěž o nejlepší masku nebo kapelu. Zlatým hřebem pak bude zapálení vatry,“ přiblížila mluvčí. O den později už bude uprostřed nádvoří stát vysoká májka. Akce, kde nebudou chybět pohádka, kolotoč a vláček nebo zvířecí farma, začíná v 10 hodin.