„Program je už tradiční. Postupně se představí s hudebními a tanečními vystoupeními mateřské školy a hrát budou i liberecké kapely Těla a Free Beer Band," vyjmenovala vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Zuzana Kotrmanová.

Velký úkol čeká zítra i primátora Liberce Tibora Batthyányho, který stejně jako loni bude krájet dort v podobě obřího vejce o velikosti metr krát metr.

Součástí trhů je i výstava na radnici s názvem Velikonoce očima dětí, kde své výrobky představují po celý týden děti z libereckých mateřských školek.

Na zelený čtvrtek se pak trhy ponesou nejen v duchu svého přízviska, ale i svátku svatého Patrika, takže si jej užijí také příznivci irské hudby. Aby tento den opravdu dostál svému přízvisku, bude převažovat sortiment v této barvě včetně piva zelené barvy.

Kraslice ze Strážnice prodávají už od války

Slepičí, kachní, husí i pštrosí. Malované, vrtané, škrabané. U stánku Petra Petrucha je nejvíce živo. Není divu, barevné, precizně ozdobené kraslice přitahují pohledy kolemjdoucích a málokdo odolá touze aspoň jednu si koupit.

Velikonoční trhy v centru Liberce.

Petr Petrucha přijíždí pravidelně na liberecké velikonoční trhy až ze Strážnice. „Je to rodinná tradice, to už tady stařé jezdili prodávat před válkou," vypráví nefalšovaným strážnickým nářečím.

A že zrovna Liberec, zajímá mě. „To u nás má každé svoje město. To už sa rozdělilo kdysi dávno," pokračuje. „Já jsem to jenom vyženil," směje se.

Na kraslicích pracuje celá rodina. „Je nás dvanáct sourozenců, do toho i švagrové… Všichni se zapojují," vypráví. S výrobou zdobených skořápek začali už před měsícem, ovšem ne na ty letošní trhy, ale až na ty příští. „Kolik jich vyrobíme? No, to se nedá spočítat, ale tisíce to budou určitě," dodává. Nejtěžší technikou je podle něj škrábání. „Musíte mít speciální nožík a opatrně škrábat do barvy, je to hodně pracné," popisuje a já se loučím, protože se za mnou začíná tvořit fronta.