Je to období, kdy za volant usedá mnoho svátečních řidičů a z nich mnozí po půlroční i delší přestávce. Současně motoristé moc nehledí na zákaz požívání alkoholu před jízdou. Podle dlouhodobých statistik patří Velikonoce co do počtu dopravních nehod a úmrtí při nich k nejrizikovějším obdobím v celém roce.

Pro letošní prodloužený velikonoční víkend je navíc předpovídáno pěkné počasí, které vyláká na silnice také motocyklisty, cyklisty i chodce. Očekávat lze větší koncentraci lidí v turisticky zajímavých místech a chatových oblastech.

To vše se může významně odrazit v plynulosti a bezpečnosti silničního provozu. Policisté budou proto věnovat silničnímu provozu zvýšenou pozornost. „V celé České republice bude na bezpečnost provozu dohlížet několik tisíc policistů v rámci více než 150 dopravně bezpečnostních akcí různého zaměření. Řidiči, ale i ostatní účastníci silničního provozu, by měli být velmi pozorní. Vyplatí se sledovat také aktuální dopravní informace, na internetu při plánování cesty a po cestě z rádia, díky kterým se lze vyhnout zbytečným komplikacím i dopravní nehodě,“ uvedla mluvčí policistů Veronika Hodačová.

Dopravní policisté se v celé republice zaměří na nejvíce frekventované silnice, kontrolovat budou jak rychlost, tak i technický stav vozidel a zvlášť pak je bude zajímat, zda motoristé před cestou nepili alkohol, případně jestli neužívali některou drogu.

„Doufám, že bilance letošních Velikonoc bude z pohledu následků dopravních nehod přinejmenším tak dobrá, jako u Velikonoc loňských, kdy zahynulo nejméně lidí za 20 let. Nebo že se nejlépe zcela obejde bez následků na životech,“ poznamenal ředitel služby dopravní policie Leoš Tržil.
Vloni zemřeli na českých silnicích o Velikonocích čtyři lidé, předloni přinesly Velikonoce patnáct obětí.