Zrození letošního ročníku ovšem nebylo zdaleka tak poetické. Nedostatek peněz dolehl i na Veletrh dětské knihy, který je ojedinělou akcí v rámci střední Evropy.

Pořadatelé nedostali dost peněz. Musejí tak vyjít se šestinou toho, co je veletrh stál v minulých letech. „Moc nechybělo a veletrh by letos vůbec nebyl,“ řekl náměstek primátora Ondřej Červinka. „Letos jsme na akci nezískali žádné peníze od státu a ani od kraje. Stát přitom v minulých ročnících dával na akci 3 miliony korun,“ upřesnil.

Letos tak na veletrh přispělo jen město Liberec, a to částkou půl milionu korun. Proto se také třeba musejí organizátoři na libereckém výstavišti spokojit s menší výstavní plochou.

„Musíme vyjít se zhruba šestinou toho, s čím jsme hospodařili dřív. Je to ale paradox. Máme sice skromnější rozpočet, ale vystavovatelů se na veletrh sjede víc,“ prohlásila za pořadatele Dagmar Helšusová. „Bude jich tady přes čtyřicet. Sami se přihlásili. Sami se také nabídli, že zaplatí některé doprovodné programy, které bychom si my nemohli tento rok dovolit. Je velmi příjemné zjištění, že veletrh je důležitý pro vystavující, kteří n ám sami nabídli svou pomoc při organizování doprovodných programů “ doplnila.

Nejde jen o přehlídku vydavatelů a nových knížek. Veletrh každoročně provází i série autorských čtení, pohádek a výstavy. Přehlídka knih v Liberci každý rok přiláká bezmála 10 tisíc lidí. Další podobně specializovaný veletrh se pořádá jen v Boloni, ten je ale spíš komerční.

Program veletrhu

„Největší radost ale máme z toho, že vedle škol navštěvují veletrh i rodiče a prarodiče s dětmi a že výstaviště žije dětskou knihou až do večera,“ poznamenala Dagmar Helšusová.

Letošní ročník se bude odehrávat v pavilonech B, D a E, kde budou probíhat jednotlivé programy. Ve čtvrtek od 14.00 do 15.00 hodin bude na stánku Sdružení pro veletrh dětské knihy probíhat autogramiáda Jiřího Žáčka, který představí svou novou knihu Krysáci – kroniku dvou krysáků Huberta a Hodana, které děti znají ze stejnojmenného úspěšného večerníčku.

V rámci veletrhu bude od 14. do 16. dubna probíhat i konference na téma Současnost literatury pro děti a mládež ke 100. výročí narození Františka Hrubína pořádaná Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci.

Dagmar Helšusová za pořadatele zdůraznila především poděkování účastníkům letošního Veletrhu dětské knihy, kteří pomohli zajistit doprovodný program, který by byl jinak značně omezený.

„K letošnímu ročníku se kdysi někdo vyjádřil ve smyslu, že veletrh je naším osmiletým dítětem, které už je příliš staré na to, aby jsme ho mohli odložit do babyboxu,“ dodala. Nezbývá než věřit, že z malého dítěte vyroste knihy milující člověk. Více informací nawww.veletrhdetskeknihy.cz.