Horké srpnové odpoledne. Jedno z mála v letošním létě, které lze nazvat slunečnými. Na hradě Grabštejn, donedávna opomíjené památce, který v minulosti střežil kupecké stezky do Českého království od severu, po válce naopak střeženém lidovou armádou, je nezvykle živo. Chystá se tu benefiční koncert. V pořadí už 19. Za rok to bude přesně dvacet let, co se sólista opery Národního divadla v Praze, ale především veliký chotyňský patriot Luděk Vele rozhodl, že pokud chceme něčemu pomoci, je třeba začít u sebe. A tak založil tradici benefičních koncertů, jejichž výtěžek půjde na obnovu hradu nedaleko jeho milované Chotyně.

Na programu je Figarova svatba a v hledišti 565 platících diváků. Většina z nich sem jezdí pravidelně.

Dlužno podotknout, že výtěžek ze vstupného tvoří jen část každoročního příspěvku. Většina pochází ze sponzorských darů. Dávají je firmy i jednotlivci.
„Lidé mi přinesou třeba tisícovku. Hele, dej to na hrad, říkají s důvěrou, protože vědí, že to děláme poctivě. Je to neuvěřitelné, ale do dneška se na obnovu hradu sešlo už asi 3 miliony 600 tisíc korun,“ prozradil po posledním koncertě Luděk Vele.

Díky této jeho aktivitě, obrovské a v českých poměrech téměř nepoměřitelné, se tu udála neuvěřitelná spousta změn. „Grabštejn je v mnoha ohledech mimořádný a obrovský podíl na tom mají bezpochyby benefiční koncerty, které tu Luděk Vele pořádá. Díky nim se podařilo získat nejen miliony na opravu, ale i to, že Grabštejn vešel víc ve známost, třebaže neleží na turisticky exponovaných trasách,“ řekl mi před časem grabštejnský kastelán Jan Sedlák.

Peníze na altán

Jen z víkendového koncertu přibylo na konto grabštejnských oprav, spravovaných obecně prospěšnou společností, dalších 100 tisíc korun. Půjdou na opravu dřevěného altánu.

„Už jsme oslovili studenty jedné liberecké střední řemeslné školy, aby se na tom podíleli. Z peněz se zaplatí materiál, oni do toho vloží práci. Pomůžou něco vybudovat a zároveň se jako odborníci poučí, jak se tyto věci dělali kdysi a jak dnes,“ popsal Luděk Vele, podle kterého se stavba bude rekonstruovat dle původní technologie.

Do záchrany Grabštejna tak nenápadným příkladem vtahuje celý region. Mění myšlení lidí. A to je snad na jeho práci ještě podstatnější než samotná obnova hradu.

Obrovským morálním mementem proto byl i dar emeritního profesora libereckého gymnázia Josefa Tomíčka, který kdysi Luďka Veleho učil. Své celoživotní úspory věnoval na nové osvětlení vzácné kaple sv. Barbory.

„Loni mě pan profesor po benefičním koncertu oslovil a řekl, že chce nadaci věnovat peníze. Když mi však prozradil, o jakou částku jde, úplně mi vyrazil dech,“ s dojetím vzpomíná.

Příklady táhnou

A je tu řada dalších, které pěvec svým příkladem inspiruje. „Zrovna nedávno mě oslovila jedna paní, že chce věnovat hradu dar. Šlo o překrásný selský nábytek. Přemlouval jsem jí, ať to raději přenechá dětem, ale ona řekla, že to rozhodně chce darovat Grabštejnu, protože se tam o to tak krásně staráme,“ podělil se Luděk Vele o další silný příběh.

„Nebo jen těch výtvarníků, kteří nám tu při každoroční vernisáži výstavy zanechají své dílo do hradní kaple. Teď nám například přibyl skutečně překrásný obraz od výtvarnice Jitky Válové,“ popisuje a svým přímočarým, přirozeným způsobem dodává větu, pod kterou se podepíše každý slušný člověk:
„Ne že bych měl něco proti kapitalismu, ale to, co vládne tady, není zrovna jeho nejlepší podoba. A tahle setkání s krásnými lidmi, kteří chtějí dělat něco pro druhé, to jsou takové vlídné ostrůvky, v tomhletom hnusném kapitalismu.“